Joalis > Bylinky > Bylinky a koření: Hloh – lék na nemoci srdce
Bambi klub

Bylinky a koření: Hloh – lék na nemoci srdce

Hloh je krásný nejen vzhledově, ale také velmi účinný vnitřně. Po staletí byl v lidovém léčitelství využíván jako lék na nemoci srdce. Zkuste to ověřit i na sobě. Sezona sklizně květu je v plném proudu.

Výskyt hlohu
Hloh lze nalézt téměř všude na severní polokouli. Roste v horských oblastech, v odkrytých písčitých oblastech, v hájích, nebo na zemědělské půdě, kde svými bílými květy, později červenými plody, vytváří překrásnou podívanou. Také na našem území se vyskytuje poměrně hojně. Najdeme ho na stráních, na okrajích lesa, v parcích a na zahradách, nebo na okrajích luk. Hloh má někdy tvar stromu, jindy je to rozvětvený keř s ostrými trny a krásnými květy, které se sbírají v květnu a v červnu.Sběr a sušení hlohu
Květy se sklízejí tak, že jejich celé drobné hrozny odštipujeme i se stopkou z větévek. Sušíme je v tenké vrstvě bez obracení, raději jen přirozeně, ve stínu nebo v dobře větrané místnosti. Při sušení v troubě a sušičce by se neměla přesáhnout teplota 35 °C. Sušené květy se uskladňují do hermeticky uzavíratelné nádoby mimo dosah slunečních paprsků. Léčivé účinky mají i listy a plody hlohu (tzv. hložinky), ovšem ne tak výrazné, jako květ. Kulaté, světle červeno-hnědé drobné plody se pak sbírají v září a říjnu.Na co je hloh dobrý?
Hloh je poměrně známým přírodním prostředkem na léčbu srdečních potíží a problémy krevního oběhu. Látky obsažené v hlohu mají stimulační účinek na srdeční sval a jeho prokrvení, zlepšují průchodnost cév a tepen a celkově zlepšují prokrvení celého těla. Působí i jako regulátor tlaku, zejména v případě vysokého krevního tlaku, který účinně snižují.
Hloh je tedy tou pravou bylinou v případě, že trpíme srdeční slabostí, arytmií a poruchami prokrvování. Funguje i jako prevence a léčba angíny pectoris, doporučuje se i pro prevenci infarktu a rekonvalescenci po něm.

Hloh má také uklidňující účinky, čehož můžeme využít například v případě nespavosti, nebo v čase silného nervového vypětí a dlouhodobého stresu. Pomáhá i ženám v období menopauzy.Základem úspěchu léčby hlohem je vytrvalost
Při užívání hlohu, jako léku, je velmi důležitá vytrvalost a trpělivost. Kýžený efekt je výsledkem pravidelného a dlouhodobého užívání. Nesmírnou výhodou hlohu přitom je, že na rozdíl od mnoha jiných bylin s účinkem na srdce a krevní oběh, není toxický, nejsou u něj známé žádné negativní účinky. Jediným problémem by mohla byt kontraindikace s jinými léky, a proto je lépe se před užíváním o jeho aplikaci poradit s lékařem.Jak nejlépe užívat květ hlohu?
Hloh můžeme užívat buď samotný, nebo jeho sušený květ přidávat do bylinných čajových směsí.
Recept na čaj / nálev z hlohu:
1 lžičku sušené drogy zalijeme 0,2 l vroucí vody a necháme 5 minut odstát, přecedíme.
Pro efektivnost účinku užíváme 3x denně.

Vynikající je také marmeláda z hlohových plodů:
Potřebujeme 1 kg hlohových plodů, 650g cukru a vodu.
Čisté plody se rozmačkají a přidá se dostatečné množství vody a cukru. Vaří se do měkka. Poté se přecedí a míchá se tak dlouho, dokud nezačne směs tuhnout. Poté se marmeláda nalije do čistých sklenic a zavíčkuje.


příště: Hřebíček

redakčně zpracováno,
použitý zdroj: L. Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, 1990
foto: samphotostock.cz

Řada bylinek je zastoupena také v doplňcích stravy Joalis.cz

Například v produktu Elemde je obsažen; artyčok zel., hloh, svízel vonný (mařinka), pískavice ..
v produktu Geosmog je obsažen: řebříček, meduňka, černý bez, hloh
v produktu Supraren je obsažen kozlík lékařský, žen-šen, hloh
ad.