Joalis > Články > Spojte srdce s rozumem
Bambi klub

Spojte srdce s rozumem


Těsná vazba mezi dítětem a matkou posiluje zdravý vývoj dítěte. Dokazují to nejen studie, ale i mateřská srdce. 

Není nic krásnějšího, než narodit se milujícím rodičům. Pokud dítě pociťuje dostatečnou lásku, umí ji pak v budoucnu předávat i svým vlastním dětem.
Vědci se rozhodli pomocí magnetické rezonance vyšetřit dva chlapce, z nichž jeden vyrůstal v dětském domově a druhý ve fungující rodině.
Účelem tohoto vyšetření bylo zjistit, v jaké míře ovlivňuje děti mateřská láska. Co se děje v jejich mozku.

Neonatoložka Eva Dortová z fakultní nemocnice v Plzni uvádí: "Když je novorozenec od počátku s matkou v kontaktu, části mozku se probudí, což má velmi pozitivní účinky, poněvadž děti si pak snadněji vytvářejí společenské vztahy, mají vyšší sebevědomí, lépe vychází ve škole se spolužáky i učiteli. Děti, odtržené od mateřské vazby mívají v dospívání sklony k různým deliktům, včetně užívání drog."

"Separace od matky může vést k úbytku počtu neuronů, což má na vývoj dítěte negativní vliv. Může vést k ovlivnění chování nejen v jedné generaci, ale i v generaci následující. Naopak těsná vazba mezi dítětem a matkou po několik dalších generací vývoj dítěte značně posílí": přidává svůj názor také Lumír Kantor, předseda české neonatologické společnosti.

A my jen dodáváme: Ať je opuštěných dětí v domovech a sociálních zařízeních co nejméně. A u těch, které mají to štěstí a vyrůstají v milující rodině; maminky a tatínkové mějte na paměti – přehnanou láskou můžete i zadusit. Takže spojte srdce s rozumem.

použitý zdroj: deník Aha, redakčně zpracováno
foto: www.flickr.com