Joalis > Články > Cvičte s dětmi jógu
Bambi klub

Cvičte s dětmi jógu

U stále většího počtu dětí se už v předškolním věku objevuje vadné držení těla. Začněte s nimi cvičit jógu.

Jógu může cvičit každý

Nejen dospělí z kancelářských židlí, ale i spousta školáků ze školních lavic mají zkrácené svaly, bolí je záda, jsou ztuhlí. Pomoci může jóga. Cvičení, které není zdaleka určeno jen dospělým.

Dětem prospívá každý pohyb
Tedy i jóga. Cvičení s prvky jógy existují už pro děti od tří let. Většinou jsou kurzy rozděleny do tří kategorií: 3 – 6 let, 7 – 11 let a kurzy pro teenagery od 12 let.
Pro děti by mělo být cvičení jógy především hrou. Pozice (asány) u malých dětí se provádí dynamicky, spíše náznakově a nesetrvává se v nich příliš dlouhou dobu. Děti se v těchto pozicích musí cítit uvolněně a pohodlně. U nejmenších dětí se cvičení zaměřuje na rozvoj dýchání. U starších dětí už na správné zaujímání ásan ve spojení s dechem.

V čem jóga pomáhá
Kromě správného držení těla, správného dýchání a pohyblivosti svalů, vede jóga také k celkové relaxaci a ke zklidnění. Děti se musí soustředit, aby danou pozici udělaly správně, musí se zklidnit natolik, aby měly dobrou rovnováhu, vnímaly své tělo a sama sebe. To samé se týká samozřejmě i dospělých.
Jóga je velmi vhodná také pro hyperaktivní děti. Těm prospívají sporty, které nejsou orientovány na výkon, ale spíš přispívají k jejich zklidnění. Jóga u nich zlepšuje soustředění.
Dále jóga pomáhá najít vyrovnanost a sebedůvěru. Zbaví pocitu strachu a úzkosti, zlepší pozornost a soustředění, zlepšuje paměť, posiluje imunitu a uzdravuje tělo. Jak fyzicky, tak duševně. To všechno jóga dokáže.
Pokud jste tedy už s cvičením jógy nezačali, zkuste to.
Oceníte, jaké zázraky s vámi jóga dokáže. S vámi i vašimi dětmi.


redakčně zpracováno
použitý zdroj:
maminka.cz
foto:
samphotostock.cz