Joalis > Články > Kakaový prášek patří k důležitým zdrojům přírodních antioxidantů
Bambi klub

Kakaový prášek patří k důležitým zdrojům přírodních antioxidantů

Bez kakaa si pečení vánočního cukroví už ani nedokážeme představit. Vedle vanilky jde o jednu z nejdůležitějších ingrediencí. Stejně tak jsme si navykli i na celoroční popíjení tohoto lahodného nápoje a ani nám nedojde, jak hlubokou má kakao historii anebo, že také prospívá našemu zdraví.

Kakao a historie
Existují údajně historické důkazy, že kakao mělo v dobách 1200 let před naším letopočtem, kdy jej pili Mayové, úplně jinou podobu než dnes. Mayové vytvářeli kakaový nápoj smícháním pasty z rozemletých kakaových bobů s vodou, přidáním chilli papriček a kukuřičné mouky, která vázala hojnost kakaového másla. Tato směs hořké chuti se pak přelévala z jedné nádoby do druhé tak dlouho, dokud na jejím povrchu nevznikla hustá pěna, která se pila.

Jak se kakao vyrábí?
Kakaové boby, bez nichž se výroba kakaa ani čokolády neobejde, nejsou plody kakaovníku, ale jeho semena. Z plodů se kakaové boby teprve vyloupávají a nechávají fermentovat. Při fermentaci se v bobu rozvíjejí aromatické látky a dochází ke změně barvy. Takto připravené se zpracovávají v zemi původu nebo se rovnou exportují. Boby připravené na cestu se zbavují příměsí a prachu, následně se předpražují a drtí. Vzniklou drť ještě čeká dopražení, během kterého dochází k chemickým změnám (změnám barvy a tvorbě aroma) a mletí. Mletím vzniká poddajná kakaová hmota plná kakaového másla, které se odděluje lisováním. Částečně odtučněný výlisek se znovu drtí a mele, čímž vzniká přírodní kakao.

Kakao a zdraví
Kakaový prášek patří k důležitým zdrojům přírodních antioxidantů, které omezují oxidativní procesy v organismu. Nejvýznamnějšími z nich jsou polyfenoly. Specifická skupina polyfenolů, tzv. flavan-3-oly, které jsou (mimo jiné) obsaženy v kakau či kakaových produktech, může mít kardioprotektivní účinky.
Obsah polyfenolů v kakaovém prášku ovlivňuje složení kakaových bobů, ale i míra a šetrnost jejich zpracování. Například silná alkalizace kakaa způsobuje částečnou degradaci těchto látek. Časopis DTest přinesl vyhodnocení nejvyšší kvality kakaa na našem trhu. Zkoumalo se; tukuprostá sušina, podíl a autenticita tuku, obsah antioxidantů, čistý obsah kakaa, přítomnost regulátorů kyselosti a těžkých kovů, stanovení obsahu mykotoxinu a barva kakaového prášku.

Kakao na našem trhu
Z celkem osmnácti kakaových prášků dostupných na českém trhu sice propastné rozdíly nebyly, ale přesto byly. Nejlepší známku za intenzitu kakaové chuti udělili kakau Kovandovi Kakao de luxe. Příjemnost chuti byla nejlépe ohodnocena u kakaa Carla Holandské kakao. Nejhůře dopadlo

Jednoduchý recept na kakaové vánoční kuličky
Ingredience
200 g strouhaného kokosu
120 g kakaa
160 g másla
4 bílky
480 g cukru moučky
a ještě strouhaný kokos na obalení


Postup práce
Suroviny pokojové teploty - strouhaný kokos, cukr moučka, bílky, máslo a kakao spojíme ve hmotu. Z kakaové hmoty uděláme kuličky a ty obalíme ve strouhaném kokosu. Bílek v receptu se použije tekutý, tedy nešlehá se. (Ze zbylých žloutků potom můžeme udělat linecké pečivo).  Kakaové kuličky podáváme jako jemné cukroví na sváteční stůl.
Dobrou chuť :-)

redakčně zpracováno, zdroj: DTest
foto:
samphotostock.cz