Joalis > Články > Kojenecké koliky jsou nepříjemné pro děťátka i pro maminky
Bambi klub

Kojenecké koliky jsou nepříjemné pro děťátka i pro maminky

Kojenecké koliky jsou nepříjemné nejen pro samotné dítě, ale dokážou přivézt k zoufalství i jeho rodiče. Co je jejich příčinou a jak dítěti pomoci?

Jak je poznáme
Koliky trápí velké procento novorozenců a kojenců. Statistiky hovoří až o 30 % dětí. Koliky se vyznačují dlouhodobým, neutišitelným pláčem, který se někdy stupňuje až do záchvatů. Objevují se v pravidelnou hodinu, často pozdě odpoledne nebo v podvečerních hodinách. Dítě při pláči střídavě napíná a přitahuje nožičky k břichu. Nereaguje na běžné uklidňující techniky jako nošení, kolébání, mluvení. Pláč trvá nezřídka i několik hodin. Koliky se začínají objevovat mezi 2.- 4. týdnem věku miminka a trvají přibližně 3 měsíce. Mohou ale trvat i déle. Zajímavé je, že trápí více chlapečky než holčičky a častěji se vyskytují u nedonošených dětí a dětí s nižší porodní váhou.

Co je způsobuje
Koliky jsou potíže se zažíváním, ale jejich jednoznačnou příčinu je těžké určit. Většinou se jedná o kombinaci některých z následujících faktorů:

  • Z důvodu nezralosti části trávicí soustavy se potrava ze žaludku vrací zpátky do jícnu, což miminku působí zažívací potíže, někdy i časté blinkání.
  • Miminka, která při kojení či krmení doslova hltají, spolykají při jídle více vzduchu a ten je pak v bříšku tlačí.
  • Neschopnost po jídle si odříhnout.
  • Nerovnováha složení střevní mikroflóry.
  • Nadýmavá strava kojící maminky.


Zkusit se má všechno

Pokud se vašeho děťátka týká některá z výše uvedených příčin, pak se pomoc bude hledat snáze. Pokud miminko při kojení hltá, a spolyká tak koliku způsobující vzduch, může být příčinou příliš velký časový interval mezi krmením. Miminko je hladové, a proto hltá. Pokud zkrátíte interval, mohlo by to pomoci. Také odříhnutí je důležité. Mějte trpělivost a držte miminko ve svislé poloze tak dlouho, dokud si neodříhne. Někdy to může sice nějakou dobu trvat, ale klidné bříško za to stojí. Často k říhnutí pomůže s dítětem chodit. Pokud kojíte při jednom krmení z obou prsů, pak se doporučuje, aby si dítě odříhlo mezi střídáním prsů. Na některá miminka zabírá i jemná masáž bříška kolem pupíku ve směru hodinových ručiček nebo jemné přitahování nožiček k bříšku. Pomoci může i teplý hadřík položený na bříško (pozor, ať není příliš horký), fenyklový čaj nebo rektální rourka, kterou miminku opatrně zavedete do konečníku. Pokud kojíte, měla byste ze stravy vynechat všechno, co by vašeho drobečka mohlo nadýmat.

Rada na závěr
Maminky, obrňte se trpělivostí a láskou a uklidňujte se vidinou, že po třech měsících koliky většinou odezní.

použitý zdroj: http://mojebetynka.maminka.cz
foto: Joalis.cz