Joalis > Články > Těhotenství versus veganky a vegetariánky
Bambi klub

Těhotenství versus veganky a vegetariánky

Jste-li vegetariánka či dokonce veganka a chcete otěhotnět, nebo už těhotná jste, měla byste si být vědoma toho, že skladbu svého jídelníčku přece jen trochu pozměnit musíte. Týká se to i maminek kojících.
Úplně se svého způsobu stravování vzdávat nemusíte, ovšem je potřeba se zaměřit na těchto šest položek.

  • bílkoviny
  • vitamín B12
  • železo
  • zinek
  • vápník
  • vitamín D

Bílkoviny
Jsou základními stavebními kameny našeho těla. Tvoří je řetězce aminokyselin a jejich dostatek je zásadní pro správný růst a vývoj buněk. Ideálním zdrojem aminokyselin jsou mléčné produkty, vejce, ryby, mořské plody, drůbež a jiné maso. Vegetariáni, kteří jedí vejce a mléčné výrobky, se nedostatku bílkovin většinou bát nemusí. Vegani by pak měli dávat pozor, aby jejich jídelníček obsahoval dostatek bílkovin rostlinného původu.

Vitamín B12
Vitamín B12 se nachází pouze v živočišných produktech. Veganky proto musí jíst rostlinné potraviny, které jsou o tento vitamín speciálně obohacené (například fortifikované sójové mléko). Alternativou může být užívání B12 jako doplňku stravy.

Železo
Železo z rostlin se v našem těle nevstřebává zdaleka tak dobře jako to, které se nachází v mase. Součástí vegetariánské diety proto musí být potraviny s vysokým obsahem železa, jako jsou fazole, čočka, listová zelenina. Vstřebávání železa z rostlinných produktů lze navíc podpořit vitamínem C.Zinek
Podobně jako železo se i zinek rostlinného původu hůře vstřebává. Velké množství tohoto prvku obsahují například celozrnné potraviny, mléčné či sójové produkty a luštěniny.

Vápník
Nejčastěji ho získáváme z mléka. Nahraďte je potravinami, které obsahují velké množství vápníku nebo jsou o něj obohacené. Jsou to mimo jiné sójové mléko, tofu, pomerančový džus, mandle, brokolice, listy tuřínu, hořčičné listy, kapusta.

Vitamín D
O dostatek „déčka“ je potřeba starat se opět především tehdy, pokud nejíte mléčné výrobky. Najdete ho například ve fortifikovaném sójovém mléku či některých cereáliích. Kromě toho je také důležité trávit každý den alespoň chvilku venku, aby na pokožku dopadaly sluneční paprsky. Ty jsou totiž pro tvorbu vitamínu D nezbytné.Spousta těchto důležitých prvků se nachází i v doplňcích stravy Joalis.

použitý zdroj: maminka.cz
foto:
samphotostock.cz