Joalis > Články > Nebojte se děti vystavit mrazu
Bambi klub

Nebojte se děti vystavit mrazu

Poněkud zavádějící titulek, viďte? Podstatou myšlenky samozřejmě není vyhodit děti ven na mráz, ale vystavit je mrazu po dobu, která jim nemůže uškodit. Naopak. Malé děti, a to i ty v kočárku, by měly být na čerstvém vzduchu za každého počasí, tedy, i když venku mrzne. Samozřejmě existuje určitá hranice teploty a stráveného času. Víte jaká? Do redakce Bambi klubu přišel úsměvný e-mail od maminky Šárky z Hradce Králové. S jejím svolením příběh zveřejňujeme a k tomu přidáváme i pár rad pro ostatní maminky, které se přehnaně bojí.

Příběh maminky Šárky
Mám roční holčičku, která bývá často nemocná. Kašle, kýchá, pořád má ucpaný nos. Když je venku velká zima, raději tam ani nejdeme. Minimálně na nákup a zpět. Před nedávnem byla zase nemocná, tak jsem s ní zašla k naší dětské lékařce. Nebyla tam, měla dovolenou. Zastupoval ji takový starší, svérázný pan doktor, který už byl v důchodu, a už při vstupu do ordinace mě uzemnil jako malou školačku:
„Ty dnešní matky. Proč je to dítě tak navlečené, když jste v čekárně? A samozřejmě jste přijela autem, viďte?“
„Ano, přijela, je zima.“
„A v zimě se s dětmi ven nechodí? Jak to dělaly matky dřív, každá měla auto?“

Pak se ještě podíval do karty a dodal: „Ženská, vždyť to máte za rohem!“
Chtělo se mi utéct, ale měla jsem strach o holčičku, celou noc kašlala, tak jsem ještě na dotaz, co jí je, odpověděla, že má kašel, rýmu, a že bývá často nemocná.
„Bývá často nemocná, protože ji neotužujete. Podívejte, je samá potnička. Chodíte s ní vůbec ven? Jen začnou první mrazíky, už ty své dětičky chumláte doma pod peřinou. Nás vystrčili v kočárku na mráz a nikdy jsme nemocní nebyli.“
V duchu jsem si pomyslela něco o době, kdy byl pan doktor v kočárku, to muselo být ještě za Rakouska Uherska, ale pak jsem si uvědomila, že vlastně i mého mladšího bratra dávala maminka v kočárku na dvůr. A to i v zimě, kdy byl na dvoře sníh. To si dobře pamatuju. A mě určitě také. Tváře jsme mívali červené od mrazu a nepamatuji, že bychom bývali nějak zvlášť nemocní. Z mého vzpomínání na dětství mě opět vytrhnul hřmotný hlas pana doktora.„Tak maminko, až se ta vaše princezna dostane z nejhoršího, postupně, pomalu a za každého počasí na chvilku ven, ať ji pěkně zčervenají tvářičky. Jinak tady budete za chvíli znovu. A větrat a větrat a na kontrolu přijďte příště pěšky, nemáte to daleko.“
Usmál se, malinkou pohladil, prý celá maminka…, a já musím přiznat, že jsem byla o 14 dní později na kontrole celkem smutná, když tam ten rázný pan doktor už nebyl.
Šárka S., Hradec Králové  Názor odborníka
Děti by měly být na čerstvém vzduchu co nejdéle. V létě i v zimě. V současné době se většina dětí jen přeloží z autosedačky do kočárku, se kterým se maminka projde po vyhřátém nákupním centru, největším zdroji bacilů, a pak zase zpátky do autosedačky a domů. Když je sychravé počasí, nebo mrzne, maminkám se ven příliš nechce, ale dítě čerstvý vzduch potřebuje. Je dokázáno, že děti spí venku zjevně déle, a to nejen v létě, ale i v zimě. Když je zima a nemrzne, dítě v kočárku by mělo strávit na čerstvém vzduchu zhruba tak hodinu a půl. Při mrazech se pak doporučuje půlhodinka. Je potřeba samozřejmě dbát na správné, teplé vlněné oblečení, aby měly děti vlnu co nejvíce u těla, a samozřejmě teplý fusak. Pusinku by měly mít přikrytou ve tvaru stříšky, aby mohly dýchat a mráz na ně nešel přímo. Mráz vyhání všechny bacily a děťátku se pak bude mnohem lépe spát i dýchat.
Ovšem pozor, teplota mrazu nesmí klesnout k minus deseti, pak je lepší být s dítětem doma. V zimních měsících je také velmi důležité doma nepřetápět, zejména v místnosti, kde se spí, a krátce a častěji větrat!

Jak předejít prvnímu spouštěči nachlazení?
  • Kupujte dětem vitamíny
  • Otužujte je
  • Nedávejte jim hodně vrstev oblečení, pokud jde o dítě, které se už pohybuje
  • Pravidelně větrejte místnost, ve které dítě spí
  • Nepřetápějte
  • Choďte s dětmi např. do sauny, od věci není ani návštěva solných jeskyní, které jsou už dnes svým zařízením dětem uzpůsobeny
Podle lékařských studií podporujících zdravý dětský spánek, u dětí vystavených čerstvému vzduchu, ať už v létě, nebo uprostřed zimy, je větší pravděpodobnost, že nedostanou rýmu ani kašel.

Bambi klub doporučuje
Imunita dětí se podporuje nejen kojením a stravou bohatou na vitamíny, ale od útlého věku také přiměřeným oblékáním. Co můžeme udělat pro posílení imunity našeho dítěte?
MUDr. Josef Jonáš: "Našimi preparáty Joalis neposilujeme imunitu, ale řešíme příčiny, které imunitu blokují a zhoršují."
Doporučujeme preventivní mazání dětskými olejíčky Joalis Bambi Oil, pokud je dítě starší, imunita se optimalizuje přípravkem Bambi Symbiflor.

Imunitu dětí lze ovlivňovat od narození!redakčně upraveno
foto: archiv Joalis