Joalis > Články > Pepíčku, dej si rybičku
Bambi klub

Pepíčku, dej si rybičku

K vánočním svátkům patří neodmyslitelně cukroví, kapr, salát… Kapr. Jí ho vaše děti? A jí vůbec ryby? Ke zdravému jídelníčku rybí maso neodmyslitelně patří. A nemělo by chybět ani u dětí.

Česká republika na tom není, co se týče konzumace ryb, právě nejlépe. A protože ryby moc nekonzumují dospělí, nejí je ani děti. Anebo jim nevoní…
Děti by ale měly jíst ryby od útlého dětství. Jak je k tomu nenásilně „donutit“?

1) Nenápadné přidávání do jídla
Vmíchejte dětem rybu nenápadně do jídla. Do kaše, do rýže. Dítě si často nevšimne, že má v jídle něco navíc, něco jiného, a na konzistenci a vůni ryb si zvykne.

2) Zdravá rybička
Děti se pořád na něco vyptávají. Vysvětlete jim, jak je rybička pro jejich bříško zdravá, těm starším můžete dát rovnou i výklad o živinách, které ryba obsahuje.


 

3) Příprava jídla  
Zapojte děti do přípravy jídla, nejen holčičky v dětství rády vaří. Naučte své malé pomocníky, že ryba na talíř patří stejně jako kuře nebo brambory.  


4) Zapojte fantazii
Děti jsou hravé. Zkuste si hrát i u stolu. Vytvořte z jídla obrázek. Zelenina na talíři ve tvaru rybičky děti zaujme a odvede jejich pozornost správným směrem.

5) Nenechte se odradit
To, že vašemu dítěti nechutná kapr, neznamená, že mu třeba nebude chutnat makrela. Vyzkoušejte více variant, více receptů, ryby zakomponujte do pomazánek, které jsou u dětí oblíbené.RECEPT:
Rybí pyré pro děti

Ingredience: rybí maso (netučné - např. filé, pstruh, candát)- 100 g, veka chlebíčková - 100 g, mléko- 1/2 šálek, petrželka - 1 hrnek, máslo - 1/2 lžička, voda
Postup: Rybí maso udusíme ve vlastní šťávě, můžeme trochu podlít. Trvá to asi 15 minut. Potom rozdělíme na jednotlivé lupínky a opatrně vybereme případné kosti.
Veku necháme rozmočit v mléce. Obojí rozmixujeme i s petrželkou. Urovnáme do hrnečku nebo zapékací misky, přikryjeme, postavíme do nádoby s horkou vodou a ještě 15 minut pod pokličkou vaříme.

6) Pepíčku, dej si rybičku
Pokud si rybičku nedá velký Pepík, nedá si ji ani malý. Rodiče jsou pro své děti přirozeným vzorem. Pokud vidí, že jíst ryby je „normální“, budou je jíst také. Přijde jim to normální. A ještě budou zdraví :-)

redakčně zpracováno
foto: samphotostock.cz


Bambi klub doporučuje
Přečtěte si také: Proč jsou ryby zdravé

Bambi klub doporučuje
Dary moře, to nejsou jen ryby, ale také mořské řasy!

Seznamte se s novým přípravkem Joalis z výzkumu MUDr. Josefa Jonáše!
Activ-Acid


Třikrát účinný!
Tři bonusy pro organismus!
  • Zdroj minerálů a biogenních prvků přináší mořské řasy
  • Acidobazická rovnováha, odkyselení organismu, jistí zásadité prvky
  • Odstranění biogenních solí z organismu.

Zásadní, veledůležitý krok v detoxikačním procesu podle MUDr. Josefa Jonáše!