Joalis > Články > Dovolená s dětmi – a Stresonem v kabelce
Bambi klub

Dovolená s dětmi – a Stresonem v kabelce

Milé maminky (a tatínkové) i letní dovolená s dětmi, potažmo samotné přípravy na ni, může proběhnout relativně v klidu, bez zbytečného stresu a rozčilování. Stačí si například k prázdninovým věcem přibalit – Streson. Osvědčený přípravek Joalis.

„Dovolená“ dovolená
Náročný, moderní život klade na ženy čím dál větší nároky. Mnohé z nich pracují už v době mateřské dovolené nebo z ní předčasně odchází. Ženy často musí zvládat víc rolí najednou, a tak se mnohem častěji než muži se dostávají do stresových situací. Pokud k tomu přičteme ještě každoroční dovolenou a prázdniny, kdo myslíte, že chystá a balí věci pro celou rodinu? Kdo po celou dobu hlídá, aby děti nechytly úžeh, úpal, nesnědly něco špatného, nespadly do vody? Ano, opět ženy – maminky. Velmi výjimečně tatínci. I v době odpočinku, tedy „dovolené“ dovolené se tak opět dostávají do stresových situací, které nekončí ani v době puberty či plnoletosti dětí. Poněvadž, když někam odjíždí sami, bojí se o ně rodiče ještě víc.Stres je vyvolán nadměrnou zátěží, která vede ke snížení výkonu, neschopnosti vykonávat činnost a při dlouhodobém působení na člověka může vyvolat i nemoc.  Toto slovo anglického původu znamená doslova "stlačení, zmáčknutí" neustále napjaté, vystresované tkáně, která pak nemá sílu vrátit se do původního, uvolněného stavu. Může to být tkáň srdce, plic, ledvin, žaludku atd. Se stresem souvisí chronický únavový syndrom, který je často zaměňován za jarní únavu. Nejčastěji postihuje ženy mezi 25 až 45 lety, tedy včetně žen na mateřské dovolené.

Příběh maminky Blanky
Je mi 36 let a mám dvě děti ve věku 3 a 7 let. Samozřejmě je velmi miluji, ale zrovna nedávno jsme si s kamarádkou, která má děti v podobném věku, posteskly, že už je tady zase dovolená a prázdniny. „To zas bude balení, to zas budou starosti“. Uvědomily jsme si, že nejdříve až za takových 10 – 15 let, případně pak v důchodu, nás teprve čeká dovolená bez stresu a starostí. Balení na prázdniny se pro nás stává noční můrou už měsíce dopředu, a i když se konečně sbalíme, cesta s malými dětmi a samotný pobyt na místě, to je kolotoč strachu a nervů. Ale sedět s nimi celé léto doma? To by bylo ještě horší. Už mě napadla i myšlenka, že jsem asi špatná matka, když si takhle stěžuji, nevážím si toho, že mám zdravé děti, že s nimi můžu trávit léto, prázdniny, ale jak jsem posléze zjistila, je nás takových víc. Existuje nějaká pomoc prožít balení na cesty a dovolenou s dětmi bez stresu? Prostě si to užít?
                                                                                                                                                                                                                                                                         redakčně zkráceno


Streson nejen na prázdniny
Pomoc existuje. Dovolenkový stres je pojítkem mnoha maminek, rozhodně v tom nejste sama. I firma Joalis se snaží pomoci. Doporučujeme navštívit webovou stránku joalis.cz/emoce-a-psychika a také vůbec neuškodí, když si do cestovní kabelky přibalíte přípravek Streson. Ten ovšem pro příště doporučujeme brát už dřív. Klidně v průběhu celého roku, tedy už před dovolenou a prázdninami. Přípravek lze zakoupit prostřednictvím e-shopu Joalis.cz

Streson lze brát dlouhodobě a opakovaně, tento přípravek je antistresovým preparátem, který nepůsobí teď, v tuto chvíli na akutní stres, ale působí na "vygumování dlouhodobého stresového programu", který se vytváří během našeho života.Bambi klub radí
Velký nápor na psychiku má nejen cestovní balení, prázdniny a dovolená s dětmi. Velký nápor je na maminky kladen také v období mateřské dovolené. Jen hloupý muž může své ženě sarkasticky tvrdit, že jde vlastně o odpočinek a „dovolenou“. Čerstvé maminky jsou velmi často vystaveny dlouhodobému psychickému vyčerpání. Období mateřské a následné rodičovské dovolené se tak často rozchází s představami, které měly ženy během těhotenství. S narozením dítěte se zcela změní jejich životní styl a permanentní péče o dítě může vést k psychickému i fyzickému vyčerpání. To je způsobeno jak únavou, nedostatkem spánku, tak také pocitem sociální izolace. Bohužel ženy si tuto situaci často zhoršují i samy. Mívají pocit, že nikdo neudělá jejich práci tak dobře jako ony. Dříve či později je však dožene stereotyp. Takže pokud nemáte muže pedanta, kašlete na vypulírovaný byt! Důležitá je vaše psychika, která je základem pro dobrou psychiku vašeho dítěte. V období mateřské dovolené, v době kojení, ale také už během těhotenství, se z těla ženy odčerpávají z organismu důležité látky a energie. Přichází únava, v horším případě deprese. I tady může pomoci Streson, případně přidáme i přípravek Emoce. Ovšem pozor, v době těhotenství a kojení se přípravky neužívají vnitřně, ale vtírají se do kůže. 2 x denně, cca 5 – 10 kapek.

Přípravky Joalis pozitivně ovlivňují průběh těhotenství, porodu i kojení, a to jak po stránce fyzické, tak duševní.

Prášky, tablety, antidepresiva…
Tak to už je opravdu krajní řešení. Na druhou stranu, téměř každý druhý rodič přibalí do cestovního balíku třeba i malé „růžové I“. Mělo by však jít o výjimečné rozhodnutí a použít tak maximálně při bolesti zubů. Užívání tabletek jakéhokoliv druhu není bez problémů. Zatěžují srdce, zvyšují krevní tlak, rozhodí střevní mikroflóru, způsobují závislost a během dlouhodobého užívání pak už ani nepůsobí, jak by měly. Existuje sice několik antidepresiv, která je možno užívat dokonce i během těhotenství, ale ani ta nejsou zcela bez rizika.

Bambi klub doporučuje
Každá maminka by měla mít přístup k alternativám. Pokud ještě váháte, doporučujeme oslovit kvalifikovaného terapeuta v blízkosti vašeho bydliště. Přehled akreditovaných center naleznete na stránkách joalis.cz/cs/specialist. Mimo terapeuta by měla mít po boku také člověka, který jí bude oporou a o práci s dětmi, včetně zmiňovaného prázdninového provozu, se s ní podělí. Zapojte i prarodiče, tety, kamarádky. Čas od času by měla každá maminka opustit alespoň na víkend dům, sama bez dětí a určitě by neměla řešit, že bez ní to nepůjde. Tatínci umí ve výchově a hlídání dětí někdy mile překvapit. Navíc nepřítomnost maminky více utužuje vztahy mezi otcem a dětmi. Takový český film století S tebou mě baví svět – je v tomto směru přímo ukázkový.

Bambi klub přeje
Přejeme vám krásné prožití letních prázdnin, dovolenou snů u moře i u rybníka, v přítomnosti těch, kteří jsou vám nejbližší, tedy vaše děti. A až jednou budete v tom důchodu, jak zmiňuje paní Blanka, ještě vám možná bude líto, že neřešíte kolik vzít balíků plen, kolik zabalit dětských tílek a kraťasů, ale že se musíte zaobírat tím, jestli jste doma nenechali doklady, zdravotní hole či zubní protézy :-) Tak co je lepší?
redakčně upravila: Saša Stušková
 
foto: samphotostock.cz a archiv Joalis