Joalis > Články > Úzkostná hygiena rukou dětem škodí
Bambi klub

Úzkostná hygiena rukou dětem škodí

Ruce jsou rájem mikrobů, o tom není pochyb. A čisté ruce jsou jedním z předpokladů dobrého zdraví dětí. Ale nadměrná hygiena může napáchat více škody než užitku. V dnešním článku si prozradíme několik tipů na osvojení hygienických návyků dětí a zamyslíme se nad tím, jaké dopady může mít chorobná čistota na imunitu našich dětí. 
 
Každé dítě vzhlíží ke svým rodičům, ač to tak mnohdy na první pohled nevypadá. Děti jsou velice nenápadní, ale pečliví pozorovatelé a mají neuvěřitelnou schopnost opakovat a pamatovat si. Proto bychom jim měli jít příkladem. Otázkou je: děláme to? Jedna americká studie na vzroku několika set obyvatel zjistila, že téměř 80 % z nich si před přípravou jídla neumývá ruce. Jak bychom to potom mohli vyžadovat od svých dětí? 

Úskalí špinavých rukou 

​Na rukách se s oblibou drží mikrobi a právě rukama se může do těla dostat infekce, způsobená bakteriemi, viry a dalšími škůdci. Mezi tzv. "nemoci špinavých rukou" nepatří pouze žloutenka, ale také nachlazení nebo velice častý problém zvaný roupy (parazit žijící ve střevech). 
  • K přenosu mirkobů velmi často dochází během přípravy jídla - pokud si předtím neumyjeme ruce. Takto servírované potraviny se tím pádem stávají kontaminovanými pro všechny strávníky. 
  • Velmi riskujeme, pokud připravujeme syrové maso spolu s dalšími potravinami, například salátem. Maso sice tepelnou úpravou ztratí většinu mikrobů, ale předtím, než se pustíme do přípravy dalšího jídla, bychom řádně měli omýt nejen nože a prkénka, ale i celou kuchyňskou linku - nikdy však houbičkou na nádobí! 

​Ručičku před pusu! 

Říkáme svým dětem, kdykoli kýchají nebo kašlou. Učíme je také smrkat do kapesníku a kapesník pak vyhodit do koše. A dál? Učíme je také umýt si ruce po každém takovém kýchání a smrkání? Ač je naše dítě během těchto výkonů sebepečlivější, veliká část virů nebo bakterií na rukách ulpívá. Při kontaktu s dalšími dětmi nebo hračkami pak hrozí přenos mirkobů a následná nákaza. Velmi častý je také přenos infekce do oka - to když si dítě mne oči neumytou ručičkou. 

Čistota je půl zdraví 

Někteří rodiče však přijali za vlastní názor, že čistota = absolutní zdraví. Proto své děti vědomě udržují ve sterilní čistotě, úzkostlivě je chrání před stykem s možnými alergeny a do svého programu zahrnují také abnormální mytí rukou (mnohdy nejen před jídlem, ale i během jídla prostřednictvím desinfekčních gelů, dokonce i po koupeli). Touto čistotou však své dítě ohrožují víc, než běžná setkání s trochou té "špíny". 

​Je dobré si uvědomit, že dětský imunitní systém dozrává a vyvíjí se až do věku pěti let. Je vhodné, aby dítě dostalo prostor sezmámit se s prostředím, v němž žije a vyrůstá. Nad vším tím by samozřejmě rodiče měli držet ochrannou ruku a být nablízku, ale snažit se dítěti odstranit z cesty všechny "nečisté" překážky zdravé jednoduše není. 

​V České republice rok co rok vzrůstá počet alergiků, astmatiků a ekzematiků, děti nevyjímaje. Jedním ze zásadních faktorů je právě příliš sterilní prostředí, v němž se dítě pohyubje a které výrazně oslabuje jeho imunitní systém. Ten pak při kontaktu s alergenem, který je pro něj zcela neznámý, může začít reagovat přehnaně. 

Jak z toho ven? 

​Naučme své děti základním hygienickým návykům, a sebe naopak odnačume úzkostlivé kontrole a snaze o absolutní čistotu. Mytí rukou je samozřejmostí: 
  • když jsou špinavé, 
  • po použití WC, 
  • po smrkání, kašlání nebo kýchání, 
  • po příchodu z venku, 
  • před a po jídle, 
  • po manipulaci s předměty, které by mohly být kontaminovány (použité plenky, cizí hračky, kapesník, předměty zvednuté ze země), 
  • při kontaktu s odpadky, 
  • po mazlení se zvířaty. 
​Ruce si choďte mýt spolu se svými dětmi, když vás uvidí, zvyk si osvojí rychleji a snáz. Vysvětlujte dětem, proč je dobré ručičky si umývat - k tomu bezvadně slouží například krátká, veselá a poučná básnička nebo vámi vymyšlený příběh o špinavých ručičkách. Dětská fantazie je obrovská a paměť jakbysmet. 

Prohlédněte si naši nabídku dětských přípravků, určených k detoxikaci a péči o jejich citlivý imunitní systém (http://joalis.cz/cs/eshop/detske-preparaty​).

echte si ujít ani závěr klinické studie, která zkoumala přípravek Joalis Anaerg (http://joalis.cz//upload/files/alergie.pdf)