S dětmi je svět barevnější
Jaké jarní byliny je možné sbírat první?

Jaké bylinky si můžeme natrhat v brzkém jaru a co s nimi?

Příroda se pomalu probouzí a spolu s novým nádechem nabízí řadu rostlin s pozitivním vlivem na naše zdraví. Není na škodu si připomenout, že silné pomocníky máme doslova na dosah ruky a téměř zadarmo.

Řeřicha setá

Není jednodušší způsob, jak si dodat rychle a kvalitně řadu vitaminů než do větší či menší nádoby zasít řeřichu. Obsahuje vitamin C, vitaminy skupiny B, provitamin A, železo, hořčík, fosfor, síru a draslík. Tato jemná bylinka se hodí do salátů, na chleba s máslem, ale třeba jako ochucení brambor. Nesmí se vařit, jinak své účinky ztrácí. Používá se při suchém kašli, jako pomocník při únavě a vyčerpání, je vhodná při chudokrevnosti, pakostnici, průjmu, ale také při zánětech močových cest. Je taky považována za jednu z detoxikačních bylin, neboť podporuje normální činnost jater. Pozor, nesmí kvést, jinak zhořkne.

Ředkvička

I tuto rostlinu můžete rychle a snadno vypěstovat za oknem, i když typicky se pěstuje na zahrádce s tím, že se sází na pařeniště ještě téměř v mrazu. Obsahuje řadu vitaminů (E, D, C, B), dále draslík, síru, měď, mangan, železo či vápník. Významné je, že obsahuje hodně vlákniny a vysoké množství hořčičných olejů a silic. Díky tomu působí blahodárně na trávicí trakt (průjmy, nadýmání). Oleje mají antiseptický účinek zejména na sliznice ústní dutiny a nosohltanu, silice napomáhají vykašlávání. Dospělí by si však měli dát na ředkvičky pozor, pokud mají diagnostikovány problémy se štítnou žlázou. Ředkvičky totiž působí i na činnost nadledvinek.

Bez černý – květy

radishes 931934 1920

Nebude to dlouho trvat a keře černého bezu vyrazí se svými typickými voňavými bílými květy. Rozhodně stojí za pozornost. Získáte díky nim látky jako rutin, cholin taniny, třísloviny, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny a třeba i antokyany či řadu éterických olejů. Používá se zejména při nachlazení, zahlenění či zánětu průdušek. Je vhodný i při bolesti zubů, uší, hlavy či při problémech nervového původu. Je silným antioxidantem, podporuje imunitní reakce (zejména bílé krvinky), umí se poprat i s cholesterolem a přispívá tak ke zdraví srdce. Je močopudný, proto opět podporuje detoxikaci organismu (rychlý odvod toxinů z těla). Květy černého bezu lze usušit (použijte třeba sušák na prádlo), vytvořit sirup (ten neztrácí účinky ani po zmražení) či marmeládu. Z květů bezu lze připravit také skvělý oběd– kosmatice! Obalte je v trojobalu a případně přidejte i bílé víno a podávejte s brambory a třeba řeřichou.

Pampeliška lékařská

Typickou jarní bylinou, ze které holčičky tak rády pletou věnečky je pampeliška lékařská (dříve smetanka). Ačkoli se s pampeliškou můžeme setkat celý rok, lidové bylinkářství poukazuje na její sílu právě v brzkém jaru. Kořeny se sbírají na jaře (případně na podzim), kdy v nich je ještě síla ukrytá. Listy a stvoly můžeme sbírat celoročně (nejintenzivnější jsou však na jaře). Květy můžeme sbírat od dubna až po květen. Z nasbíraných květů můžete vytvořit pampeliškový med, listy se přidávají do salátů a stvoly (maximálně kolem 10 kusů za den) se jedí čerstvé. Pampeliška se používá při jarní únavě a přepracovanosti, svědění kůže, vyrážkách, na podporu trávení a zdravého mikrobiomu. Opět se jedná o detoxikační bylinu, která podporuje činnost jater. Jako zábaly se používá při chronickém onemocnění žil nebo též při bradavicích nebo mozolech.

Sedmikráska chudobka

Krásná rostlinka, která navíc pomáhá s jarní únavou, přispívá ke správné funkci imunitního systému, ulevuje při chřipce nebo horečce a pomáhá s hubnutím „do plavek“. Používá se také v období rekonvalescence po onemocnění průdušek. Květy sedmikrásek se používají do odvarů, tinktur nebo sirupů. Hodit ji však můžete i do polévky, vytvořit si jarní chléb s máslem nebo ji přidat salátů. Podobně jako pampeliška i sedmikráska roste celoročně, ale právě na jaře ze sebe vydá nejvíce účinných látek. Květy lze samozřejmě také usušit. Za své blahodárné působení vděčí hořčinům, tříslovinám, flavonoidům, silicím, ale také saponinům, vitaminům (zejména vitamin C) či vápníku, hořčíku a draslíku.

Kopřiva dvoudomá

Rostlinka, která je doslova posedlá zelenou. Všechny její části jsou blahodárné, včetně drobných květů. Nejčastěji se zmiňuje v souvislosti s močovými cestami, při menstruačních problémech, chudokrevnosti, ale také při zvětšené prostatě nebo jako součást jarní detoxikace (podporuje činnost slinivky břišní a jater). Používá se také jako prevence nachlazení, proti únavě a jako celkový stimulant imunity. Ve formě obkladů se rozdrcené listy používají při bolestech zad nebo zatuhnutí krční páteře. Výluhy pak přispívají k řešení problémů s plísněmi a též vyživují pokožku i vlasy. Kopřivou můžeme obohatit saláty, lze připravit ve formě „špenátu“, přidává se do velikonočních nádivek a též se suší. Protože obsahuje serotonin, pomáhá i s nervovými obtížemi a při nervozitě. Mezi další zajímavé látky, které obsahuje jsou taniny, histamin, acetylcholin, flavonoidy a řada vitaminů a minerálů.

Šeřík patří mezi první jarní byliny

Šeřík

Mezi typickou jarní rostlinku s řadou zajímavých účinných látek patří také voňavý šeřík. Tento okrasný keř je v klasickém bylinkářství využíván pro uklidnění, při bolestech hlavy a dospělí také jistě ocení jeho pozitivní působení při problémech s revmatismem. Nejčastěji se využívá ve formě sirupu anebo šťáv.

Prvosenka jarní neboli petrklíč

I tato krásná rostlinka se v tradičním bylinkářství často používala. Pozor však, v současné době je zákonem chráněná, proto sáhněte spíš po vlastních zahrádkářských zdrojích a soustřeďte se jen na pár kvítků. Úplně to stačí. Ty mají díky obsaženým saponinům, flavonoidům, glykosidům, vitaminu C a silicím řadu pozitivních vlivů na naše zdraví. Pomáhá odhleňovat, dezinfikuje, má protizánětlivé účinky, tiší kašel a celkově uklidňuje. Je močopudný. Nejčastěji se připravuje odvar (opravdu stačí kvítek dva, jinak může být projímavý), ale slupnout můžete i květ rovnou.

Medvědí česnek

Tato rostlina našich předků získala na oblíbenosti zejména v posledních letech, kdy lidé doslova vytrhávají celé plantáže. Proto buďte ohleduplní. Medvědí česnek obsahuje velké množství vitaminu C, železa a silné antibakteriální allicin (ten je i v klasickém česneku a dodává mu typickou chuť). Nejčastěji se používá při chřipce, nachlazení, angínách, ale též jako prevence oparů. Dospělí ocení i pozitivní účinky při vysokém krevním tlaku nebo při poruchách srdečního rytmu. Opět jako jarní bylina, i medvědí česnek je detoxikační. Hodí se na výrobu smoothie, pomazánek, bylinkového másla nebo pesta do těstovin. Na tom si s chutí pochutnají i děti.

Přírodou inspirované Bambi sirupy

Jaro je také obdobím, kdy čelíme řadě respiračních obtíží. Na podporu dětského organismu můžete zvolit například sirup Bambi Bronchi, který se zaměřuje na boj se zánětem horních cest dýchacích. Nejlepších výsledků se pak dosahuje s přípravkem Bambi Imun, jež podporuje normální činnost imunitního systému.

Zaslat dotaz do poradny