S dětmi je svět barevnější

Čím dál více skloňovaná bylinka, která má řadu blahodárných účinků pro lidský organismus. 

Ostropestřec mariánský zaujímá svými léčebnými účinky jednu z předních příček v počtu zázračných bylinek. Daru Matky přírody.

Původ
Ostropestřec mariánský (latinský název Silybum marianum) se vyskytuje zejména na pobřeží Atlantského oceánu ve Francii a Anglii. Protože ale obliba této rostliny neustále narůstá, začíná se čím dál častěji pěstovat i ve vnitrozemí.

Pěstování
Pěstování ostropestřce mariánského je náročné na okolní podmínky, proto se mu v jiných lokalitách moc nedaří. Ke zdárnému růstu potřebuje zejména dostatek tepla a slunečních paprsků. Ostropestřec mariánský je letnička, v druhém roce života se na něm objevují bodlinaté listy s bílými žilkami a na konci měsíce června vždy krásně, purpurově vykvete. Někomu se může zdát, že vypadá jako „obyčejný“ bodlák.  Na konci léta se z květů ostropestřce stávají plody, které se následně sklízí, suší a zužitkují.Zázračné využití
Ostropestřec je vhodný na vnější i vnitřní použití. Má prokazatelné pozitivní účinky zejména na naše játra. Jako prevence ostropestřec poskytuje ochranu před jejich ztučněním. Je možné ho užívat i po zánětu jater či při dalších nemocech, které játra postihují. Dále se uvádí, že ostropestřec pomáhá i v boji s mononukleózou a žloutenkou. Funguje také na cirhózu, při otravách způsobených léky a je vhodný i pro odbourávání následků chemoterapie. Ostropestřec mariánský působí pozitivně také na funkci žlučníku, je účinný též při depresích a bolestech hlavy. Snižuje i alergií a projevy různých kožních problémů. V neposlední řadě má velmi příznivé účinky na nízký tlak. Žádné negativní účinky ostropestřce mariánského, ani při dlouhodobém užívání, prokázány nejsou.Forma použití
V současnosti se využívají pouze plody - semena ostropestřce mariánského. Dříve se využívaly i listy a kořeny. Ostropestřec mariánský obsahuje cukry, tuky a bílkoviny, kromě nich i látky zvané flavonolignany, aminokyseliny, silice či hořčinu. U nás je velmi rozšířený produkt v podobě čaje ostropestřce mariánského, prodává se ale také ve formě oleje, tablet nebo tinktur.


Sílu ostropestřce využívají také preparáty Joalis - v řadě z nich se ukrývá. 
redakčně zpracováno
použitý zdroj: http://www.ostropestrec-mariansky.info/
foto: samphotostock.cz a archiv Joalis

Zaslat dotaz do poradny