S dětmi je svět barevnější

Už jeho název nám prozrazuje, že umí tato krásná bylinka léčit. Využívá se jak ve formě čajů, tak i mastiček.

Kdo by neznal zářivé, oranžově žluté kvítky měsíčku lékařského. Tato bylinka dokáže nejen léčit, ale i předvídat počasí.

Původ měsíčku
Měsíček lékařský pochází z jižní Evropy, především ze Středomoří. Planě roste na četných místech ve Francii, v Itálii, známý je samozřejmě i v naší zemi. Jeho jméno je odvozeno od toho, že ve své domovině kvete celoročně, tedy o každých kalendách. (calendárum - kvetoucí po několik „kalend“. Calendae znamená z latiny název prvního dne v měsíci). V našich podmínkách však zimu nepřečká, jde o letničku, kvetoucí jen v horkém létě.

Pěstování
Měsíček lékařský se nijak vysévat nemusí, většinou si hospodaří na zahradě sám. Na stanovišti snadno semení a udržuje se samovýsevem. Pokud si ho však chcete vypěstovat cíleně, semena můžete začít vysévat už od začátku dubna, tedy podle počasí. Za teplého počasí trvá klíčení maximálně tři týdny. Další růst měsíčku je již rychlejší a za optimálních podmínek přináší první květy.



Léčebné účely
Pro léčebné účely se sbírají buď celé květy měsíčku, nebo jen okvětní jazýčkovité lístky, které mají nejvyšší obsah účinných látek. Měsíček se suší ve tmě nebo v šeru, což platí i pro skladování, protože na světle rychle ztrácí své účinné složky.

Vnitřní využití
Vnitřně se měsíček používá nejčastěji ve formě čaje. Jeho pravidelné pití je vhodným lékem proti některým bakteriím, virům a kvasinkám škodícím v zažívacím ústrojí. Pomáhá hojit onemocnění trávicího traktu, jako jsou záněty a vředy. Je vhodný i při nachlazení, protože podporuje pocení. Nálev z měsíčku je velmi účinný při onemocnění dásní a bolestech krku v případě nachlazení.

Vnější použití
Měsíček je velmi ceněný pro své dezinfekční, antibiotické a antiseptické účinky. Šetrně léčí plísňová onemocnění kůže. Pro tyto účely můžeme použít jak nálev, tak mast z měsíčku. Masti a krémy s výtažkem měsíčku jsou velice hojivé. Používají se na kožní záněty, menší poranění kůže, špatně se hojící jizvy, popáleniny, omrzliny, plísně, opruzeniny, bércové vředy, křečové žíly, lišej, některé typy ekzémů a při léčbě akné.

Jednoduchý recept na mast z měsíčku lékařského
2 plné hrsti rostlinky měsíčku lékařského (tj. květ, list i stvol)
250 g nesoleného vepřového sádla

Sádlo roztavíme v pánvi a přidáme měsíček. Necháme ho zesklovatět jako cibulku. Pánev odstavíme z plotny a necháme do druhého dne stát. Pak ho opět rozehřejeme, procedíme a propasírujeme přes sítko a nalijeme do kelímků. Uložíme v chladnu a temnu.



Měsíček lékařský umí i předvídat počasí
O měsíčku lékařském se traduje spousta pověr. Jedna praví, že přidáte-li si květy měsíčku do podušky nebo polštáře, přivolají jasnovidecké sny. Naši předci využívali měsíček zahradní také k předpovědi počasí. Zůstanou-li prý jeho květy po sedmé hodině ráno zavřené, bude ten den pršet.

redakčně zpracováno
použitý zdroj: Zdroj: Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print
foto: samphotostock.cz a archiv Joalis




Zaslat dotaz do poradny