S dětmi je svět barevnější

Dnes si představíme oblíbenou bylinku, která má díky svým léčebným účinkům i mnoho lidových přívlastků.

Bylinky jsou rostliny, které nám slouží a těší nás. Jsou naším těsným spojením s přírodou. Vítejte u krásného, zdravého a voňavého tématu, ve kterém jsme si představily už řadu bylinek, ta, o které si budeme povídat dnes, má téměř pohádkový název meduňka lékařská.

Původ
Meduňka má původ ve Středozemí a Malé Asii. Je to rostlinka zasvěcená Dianině chrámu, staří Řekové ji už před více než dvěma tisíci let používali jako léčebný prostředek, kterému říkali „potěšení srdce“. Švýcarský lékař Paracelsus ji zase nazýval „elixírem života“, neboť věřil, že tato bylina dokáže člověka úplně postavit na nohy.

Pěstování
Meduňka je náročná na teplo, proto jí vyhovují chráněné a slunné polohy. Je dobré ji pěstovat na kořeninové zahrádce a pro její vonné lístky si zajít jen v čas potřeby. Sazenice meduňky předpěstované ze semen se vysazují na jaře do hluboké volné půdy bohaté na živiny. Klíčí pomalu. Malé rostlinky lze pěstovat i na slunném místě v bytě v květináči. Listy meduňky se trhají kdykoliv, ale musí se s nimi zacházet opatrně, aby se nepoškodily. Optimální doba jejich sběru je před rozkvětem. Suší se na stinném a dobře větraném místě. Nedoporučuje se však užívat sušenou rostlinu starší než 1 rok, neboť časem se snižuje obsah silic.



Využití v kuchyni
Svou vůní připomíná meduňka limetku, vzhledem mátu, ale všestranným použitím se vyrovná oběma rostlinám. Čerstvé listy meduňky se používají k dochucení a aromatizaci různých pokrmů, jako jsou zeleninové saláty, rajčatové pokrmy, přidává se také do bylinkových octů, do omáček, polévek a k přípravě ryb. Pro svoji hořkou chuť se stala také nezbytnou součástí bylinných likérů. Meduňka se přidává také do dětských čajových směsí a nervových a žaludečních čajů.

Využití v lékařství
Léčebnými účinky meduňky lékařské si byli lidé vědomi už odpradávna. Tato bylinka je vynikající především z hlediska uklidňujících účinků. Ne nadarmo dostala přívlastek „lidové hypnotikum“. Meduňka snižuje krevní tlak a zpomaluje tep. Uvolňuje křeče a svalové i psychické napětí, lze ji proto použít i u mírných forem depresí. Pomáhá také při bolestech břicha, při nadýmání a průjmech, při menstruačních bolestech, závratích a migrénách. Protože působí příznivě na celý trávicí trakt a srdce, je významnou součástí nervových a žaludečních čajů. Pro svoje uklidňující účinky se hodně přidává také do bylinných polštářů. Nálev z meduňky je výborný do koupele nebo na mastné vlasy.



Meduňka v magii
Naši předci věřili, že kdo si vložil meduňku do oděvu, přívěsku (amuletu) nebo jakéhokoliv zavazadla, mohl si být téměř jistý navázáním nového přátelství. Pro udržení přátelství se pak meduňka luhovala ve víně. Pití meduňky ve víně se doporučovalo i milencům, aby vydržel jejich vztah. Také se tradovalo, že meduňka je obdařena mocí, která posiluje srdce a mozek, čímž obveseluje lidskou mysl. Dokonce prý měla tato rostlinka moc pomáhat proti otravě z hub. A také prý zaháněla strašidla. No, jedině tím, že by ji lidé proti nim použili jako zmíněné hypnotikum.



redakčně zpracováno
použitý zdroj: Zdroj: Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print
foto:
samphotostock.cz a archiv Joalis






Zaslat dotaz do poradny