S dětmi je svět barevnější

Patří mezi nejkrásnější a nejvoňavější bylinné květiny. Kromě toho také zklidňuje a pomáhá s nespavostí. 

Levandulová vůně patří k těm nejoblíbenějším. Jako by tato rostlinka svou nádhernou vůní vyvažovala svůj nedostatek vitamínů. I když..., její použití je více než všestranné.

Původ levandule
Název levandule pochází z latinského slova „lavare“, což znamená omývat se. Již staří Řekové znali blahodárné účinky této rostliny a s oblibou ji přidávali do koupele. Sami Řekové předepisovali užívání levandule jako zaručený prostředek proti kašli. Ve středověku se levandule používala hodně k překrytí pachu v domácnostech i na ulicích. Dokonce šly zkazky o tom, že kdo používá levandulovou silici, vyhne se tak moru.

Pěstování levandule
Levandule je pěstována jako okrasa na našich zahrádkách. Dobře se vyjímá jako živý plot. Můžeme ji ale pěstovat i v truhlíku na balkóně, nejlépe na přímém slunci. Toto místo nám zaručí její intenzivní barvu i vůni. Levandule má ráda lehkou a spíše suchou zeminu. Množí se jednak ze semen, jednak řízkováním. Bylinné řízky se odebírají z již vzrostlých rostlin. Od prvního roku je dobré levanduli prořezávat. Z rostlinky se sbírají a používají zejména květy. Levandule běžně kvete v závislosti na druhu a podmínkách od června do srpna. Nejvhodnější doba pro jejich sběr je těsně před rozkvětem. Stonky s květy sušíme nejlépe svázané do menších kytiček a zavěšené, samotná květenství pak v tenké vrstvě na roštech či papíře.

 


Použití v kuchyni
Listy levandule můžeme v malém množství přidat k pečeným masům a rybám, hodí se do houbových jídel a salátů. Lze ji také kombinovat, nejlépe s rozmarýnem, bazalkou a cibulí. Levandule tvoří i nedílnou součást Provensálského koření. Pro svou nahořklou chuť a výrazné aroma je však potřeba s ní opatrně.  Sušené květy se už tradičně používají pro přípravu čaje, který má relaxační a uklidňující účinky.
 
Léčivé účinky
V léčitelství se levandule využívá jak při vnitřním, tak při vnějším použití.

  • Čaj z levandule je vhodný proti nespavosti, nervozitě, odbourává stres, deprese, pocity napětí. Levandulový čaj je vhodný také při trávicích potížích, pomáhá  při bolestech hlavy.
  • V lékárnách a specializovaných prodejnách lze také koupit levandulové výtažky, tinktury a oleje. Při bolestivé menstruaci se doporučuje vmasírovat levandulový olej do oblasti podbřišku. Velmi oblíbený je levandulový olejíček nakapaný do aromalampičky, který zmírňuje bolest hlavy a pomáhá proti kašli. Uvolňované silice snižují krevní tlak a uvolňují napětí. Léčivé účinky jsou obsaženy právě v silici.
  • Levandulová tinktura pomáhá při léčbě lupů či nadměrném vypadávání vlasů. Lokálně se dokonce používá proti plešatosti. S levandulí je možné se setkat také u šampónů a mýdel.
  • Voňavé levandulové polštářky krásně provoní náš byt. Uložené v šatní skříni bezpečně odpudí moly a také komáry.

Pozn. Těhotné ženy by se měly užívání levandule vyhnout.


Levandule v magii
V 17. století se tendenční myslitel Izaak Walton vyjádřil slovy: „Toužím být v domě, kde prostěradlo voní levandulí.“ Vůně levandule totiž prý vyvolává sexuální touhy a vzrušení. Darovaná snítka pak prý zaručeně ochrání před všemi nemocemi. A i kdyby ani jedno z toho neplatilo, levandule váš byt alespoň krásně provoní.


redakčně zpracováno
použitý zdroj: Zdroj: Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print
foto: samphotostock.cz

Zaslat dotaz do poradny