S dětmi je svět barevnější

Kurkuma je u nás známá především jako koření. Využijeme ji však také k léčení i v kosmetice.

Zlatožluté koření získávané z kořene rostliny Curkuma longa se používá k léčebným účelům minimálně již 4000 let. Pojďme si o kurkumě říct něco bližšího.

Původ kurkumy
Žlutě kvetoucí kurkuma je tropická bylina příbuzná zázvoru, která se pěstuje pro oddenky a kořeny v Číně, Indonésii a Indii. Odtud pak putuje v podobě žlutého koření až k nám. Aby nám ochutila jídlo i předešla řadě nemocí.

Květy podobné lotosu
Kurkuma je mnoholetá travnatá rostlina, vysoká až 1 metr, s oválnými listy a žlutými květy podobnými lotosu. Kvete od července do října, plody však tvoří zřídka. V době růstu a květu vyžaduje kurkuma bohaté zavlažování, má ráda vyšší vlhkost a období dlouhých světlých dnů. V našich podmínkách by se jí tedy moc nedařilo.

Rady při nákupu
Kurkumu si nemůžeme vypěstovat, ale můžeme si ji koupit. V našich obchodech najdeme dva typy kurkumy, tzv. „kulatou kurkumu“, která má oválný či hruškovitý tvar, nebo „dlouhou kurkumu“, což jsou oddenky postranní, podlouhlé, velké asi jako prst. Běžněji ji však pořídíme ve formě práškového koření v sáčku, nebo jako součást různých kořenících směsí. Nejznámější je indická směs – kari. Kari koření seženeme ve všech supermarketech, kurkumu spíše jen ve specializovaných obchodech s orientálními potravinami.



Kurkuma zaručí křupavou kůrčičku
Aroma samotné kurkumy je velmi specifické, její chuť je ostrá až štiplavá, podobná zázvoru. Samotná se hodí pro úpravu chuti některých pikantních omáček, k masům a zelenině, přidává se také jako ingredience při výrobě hořčic a dresinků. Koření kurkuma obsahuje žluté barvivo kurkumin, které se přidává jak do sladkých, tak do slaných pokrmů, dále také k obarvení rýže, polévky, brambor, těstovin apod. Vynikající je kuře potřené práškem z kurkumy rozmíchaným v trošce oleje, kuře pak získá křupavou kůrčičku. Rovněž ryby můžeme touto směsí potřít.

Kurkuma nejen na trávení
Kurkuma se používá v čínském a indickém lékařství už po tisíce let ke zmírňování chorobných stavů, od plynatosti až po nepravidelnou menstruaci. Látky v ní obsažené jsou ještě účinnější než vitamín C a vitamín E. Toto výborné koření je jedním z nejlepších pro dobré trávení, neboť kurkumin stimuluje funkci žlučníku a jater, čímž napomáhá trávení těžších a tučnějších jídel. Příznivý vliv má též na žaludek a používá se i proti nadýmání.
Kurkuma se používá také k léčbě nemocí dýchacích cest, podobně jako zázvor ji můžeme strouhanou a smíchanou se lžičkou medu aplikovat proti kašli.  Obklady ze silného odvaru kurkumy dále zlepšují prokrvení artrotických kloubů a tlumí jejich záněty.

Na psychiku, na tvář i na hadí kousnutí
Ženy a dívky si v některých částech Indie oplachují tvář ve vodě s kurkumou, která jim zanechává na pleti zlatavou zář, chránící před akné a podobnými kožními problémy. Kurkuma totiž reguluje činnost mazových žláz a zlepšuje prokrvení a dívky i ženy pak mají krásnou tvář. Kurkuma se také používá při uštknutí hadem či kousnutí pavoukem.V některých knihách o koření a bylinkách se dočteme, že kurkuma je jedna z nejúčinnějších bylin, působící na psychiku člověka. Čím? Údajně prý pomáhá proti snílkovství, dennímu snění – tzv. hledění do prázdna.
Tak to vypadá, že by kurkumu měla užívat polovina našeho národa :)



redakčně zpracováno, použitý zdroj: www.bylinky.cz
foto: samphotostock.cz

Zaslat dotaz do poradny