S dětmi je svět barevnější

Další v "plevelu" ukrytá bylinka má krásné malé lístky ve tvaru srdíčka. Uvařte si z kokošky třeba čaj. 

Rostlinka, která si dokáže při teplých zimách udržet květy po celý rok. To je kokoška pastuší tobolka. Teplou zimu máme, třeba na ni ještě někde narazíte.

Roste téměř všude
Postranní srdíčkové lístky rostlinky, které když malinko sloupnete dolů, hrkají jako hrkátko. To je kokoška pastuší tobolka, lidově také pastýřská kapsička, mošna nebo srdíčka. Za původní oblast výskytu se označuje Středomoří. V současnosti je rozšířená po celém světě. V Česku pak roste na polích, na rumištích, v zahradách, na skládkách, najdeme ji také na okrajích cest nebo chodníků.

Nenápadná bylinka
Kokoška pastuší tobolka je lysá nebo řídce chlupatá, nenápadná bylinka dorůstající do výšky 20 až 60 cm. Lodyhy jsou většinou jednotlivé, jednoduché a přímé. Má drobné bílé květy se čtyřmi korunními lístky, které rozkvétají od zdola nahoru. Kvete od časného jara až do podzimu. Při teplých zimách si dokáže udržet květy dokonce po celý rok. Plodem rostlinky jsou typické srdčité a kožovité tobolky se semeny.

Léčivý plevel
Ačkoliv je kokoška pastuší tobolka brána jako plevel, jde o významnou léčivou bylinu. Kvetoucí nať se sbírá po celou dobu vegetace, největší účinek má její sběr však v období od dubna do června. Nať se může sušit ve stínu i na slunci, pokud použijeme umělé teplo, nesmí teplota přesáhnout 40°C. Suší se v tenkých vrstvách, usušená nať se pak skladuje v uzavřených nádobách nebo v papírových pytlících.

Vnitřní využití
Nejvýznamnějším účinkem kokošky na lidský organismus je schopnost zastavovat krvácení.
V minulosti byla i důležitým lékem proti chrlení krve. Sušená a na prach drcená se přidávala do červeného vína nebo se v něm povařila, nápoj se pak podával nemocnému po dávkách. Dnes ji používáme spíš ve formě čaje, nálevu nebo odvaru.
Kokoška pastuší tobolka má také velký vliv na zmírnění silného menstruačního krvácení a bolesti. Pro zastavování vnitřního krvácení se dnes již víceméně nepoužívá, nebo jen pod přísným dohledem specialisty. Dalším účinkem kokošky je schopnost oboustranně regulovat krevní tlak, zlepšovat krevní oběh a stimulovat srdeční činnost.
Čaj z kokošky léčitelé doporučují také při zánětech močového měchýře a k dezinfekci močových cest.
POZOR: V žádném případě by ho však neměly užívat těhotné ženy, protože zvyšuje stahy hladkého svalstva a může vyvolat předčasný porod.

Recept na čaj z kokošky pastuší tobolky
1 lžička sušené kokošky na 250 ml vroucí vody
Přelijeme a necháme 5 -10 minut odstát nebo krátce povaříme a přecedíme.
Čaj užíváme po lžících nebo doušcích, rozdělený na menší dávky během dne. Denní dávka by neměla překročit 1 šálek čaje, jinak může dojít k předávkování.

Vnější využití
Dříve se prášek z drcené sušené kokošky používal jako zásyp na čerstvá krvácející poranění kůže. Odvar ve formě obkladu nebo rozmačkané čerstvé rostliny se přikládal také na rány či na pohmožděniny. Při krvácení z nosu se doporučovalo namočit kus látky do čerstvé šťávy z kokošky a zasunout do nosní dírky. Dnes nám tyto praktiky mohou připadat poněkud směšné, ale v případě nouze mohou být velmi užitečné.
Odvar z kokošky pastuší tobolky můžeme aplikovat také jako ústní vodu při krvácení dásní, nebo jako kloktadlo při bolesti v krku. Sedací koupele s přídavkem odvaru dokážou zmírňovat vnější hemoroidy a zastavovat krvácení v této oblasti.

Kokoška pastuší tobolka, hrkátko pro děti i proti polednicím
Tak jako každá bylinka, tak i kokoška pastuší bylinka má své místo v lidových pověrách. Jedna z nich uvádí, že právě ono „hrkání“ pochází ze strachu z polednic, zlých víl a jiných pochybných ženštin. Druhá říká, že sloužila k uspávání dětí. Někteří z nás jsme si s ní také „hrkali“. A jestli jsme zahnali „zlé ženštiny“? Stačí se rozhlédnout kolem sebe a posoudit. Případně pořádně zahrkat :-)


redakčně zpracováno,
použitý zdroj:L. Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost
foto: samphotostock.cz

Zaslat dotaz do poradny