S dětmi je svět barevnější

Léčivé účinky bylinky jménem kontryhel jsou neuvěřitelné. Zejména pro ženy.

Máte problémy s menstruací? Snažíte se otěhotnět? Trápíte se s průběhem vašeho klimakteria? Od toho všeho vám může pomoci kontryhel. Nenápadná rostlinka se zázračnými účinky.

Původ "husí nožky"
Kontryhelů je několik druhů (žlutozelený, holý, pastvinný...). Vyskytuje se téměř v celé Evropě, v mírné a severní Asii a ve východní části Severní Ameriky. Na jih zasahuje až na Kavkaz a do Himalájí, na severu do Grónska. U nás ho nalezneme v nížinách, na horách, loukách i pastvinách, u cest a potoků. Na první pohled jde o celkem nenápadnou rostlinku, jejíž nejrozšířenější lidový název je "husí nožka".

Sběr
Květy rostlinky jsou drobné a žlutozelené. Nejúčinnější je ovšem nať nebo listy, obsahující 6 - 8 % tříslovin, hořčiny, silice, stopy kyseliny salicyové, vitamín C a další prospěšné látky. Kvetoucí nať nebo listy se sbírají od května do září a suší se při mírných teplotách. Pro uskladnění jsou nejvhodnější tmavé uzavíratelné nádoby, aby nedošlo k znehodnocení účinných látek. 

Zázračné účinky
Kontryhel byl v lidovém léčitelství velmi používanou rostlinou. Pomáhal proti průjmům, střevním katarům, špatnému trávení, nadýmání, při plicní tuberkulóze či žaludečních vředech. Zevně se používal k omývání špatně se hojících ran, ekzémů, bércových vředů, ke kloktání při zánětech ústní dutiny a k výplachům při krvácení nosu.

Kontryhel, nejlepší přítel žen
Kontryhel má jako bylina velký význam pro zdraví ženy. Jednou z jeho nejúčinnějších látek je tanin, který má stahující účinky. Bylinka je také velkým zdrojem tzv. fytohormonů, rostlinných hormonů, jenž v lidském těle dokáží nespecificky stimulovat procesy řízené vlastními, tělem produkovanými hormony. Uznávaný švýcarský léčitel Künzle tvrdil, že kdyby ženy hojně užívaly kontryhelový čaj v průběhu celého života, od puberty až po ukončení klimakteria, dvě třetiny všech "ženských" operací by nebyly nutné!

Snižuje bolest a pomáhá otěhotnět

  • Léčitelé a odborníci na fytoterapii předepisují kúry založené na užívání kontryhelového čaje také ženám, které mají problémy s otěhotněním.
  • Kontryhelový čaj léčí i mnohé potíže spojené s menstruačním cyklem ženy. Snižuje bolestivost menstruace a zmírňuje nadměrné krvácení.
  • Schopností kontryhele tlumit krvácení, posilovat děložní svalstvo a tlumit křečovité stahy svalstva, se využívá také u těhotných žen, a to v případě, že hrozí potrat plodu, zejména v posledních 3 měsících těhotenství. Pro tento účel je však vhodná konzultace odborníka a jeho následný dohled.
  • I po porodu je kontryhel přínosem pro matku. Napomáhá zpětnému zpevnění děložního svalstva a jeho navrácení do původní formy. Zastavuje také poporodní krvácení.
  • Léčivé vlastnosti kontryhelu ocení i ženy trpící kvasinkovými infekcemi. Používá se k výplachům pochvy a sedacím koupelím při tzv. bílém výtoku, který je projevem mykotické infekce rodidel, pomáhá ničit původce infekce a tlumí průvodní svědění. V tomto případě se doporučuje užívat i vnitřně po celou dobu léčby.

Kontryhel obecně velmi příznivě působí na celkovou psychiku ženy, a proto by se měla každá žena s touto zázračnou bylinkou „seznámit“.

použitý zdroj: zena.cz
foto: samphotostock.cz

Zaslat dotaz do poradny