S dětmi je svět barevnější

Kmín je údajně nejstarším kořením světa, které ani dnes, po tisíciletí, nechybí v žádné domácnosti.

Původ
Podle historických záznamů byl kmín používán už v době kamenné. Velmi si ho cenili také v antickém Řecku a Římě, kde ho hojně využívali k léčebným účelům. Kmín roste planě na lukách, mezích a pastvinách Asie i Evropy, včetně České republiky. Jde o dvouletou bylinu, často až metr vysokou, s bílým květenstvím a hnědými plody.

Pěstování
Kmín se pěstuje v propustných půdách bohatých na humus, na slunném místě. Můžete si ho vypěstovat i na vlastní zahrádce. Semínka se vysazují v březnu až dubnu, ve vzdálenosti asi dvacet centimetrů od sebe. Pravidelně se zalévá dostatečným množstvím vody, nejlépe dešťové a odstáté. V prvním roce vytváří kmín pouze listy, ve druhém roce kvete a dozrávají plody - malé dvounažky, které se sklízí v červnu nebo v červenci. Zralost nažek se pozná podle jejich zbarvení do tmavě-hněda.



Využití v kuchyni
Kmín používáme buď celý, mletý nebo drcený. Na jaře můžeme sbírat mladé lístky kmínu a přidávat je do polévek, pomazánek, salátů či k masu. Suché nažky se pak používají celé či mleté. Koření se s nimi pečivo, zvláště žitný chléb, ryby, pečená masa, polévky, houby, pomazánky, kmín se přidává také do brambor, anebo k výrobě likérů. I v domácích podmínkách si můžeme vyrobit kmínovou pálenku. Stačí zalít mletý kmín lihem či režnou nebo vodkou, a na zjemnění přidat trochu medu. Užívá se jeden kalíšek „kmínky“ nalačno.

Léčivé účinky
V jedné věci je kmín nenahraditelný, a to při potížích s plynatostí. Kmín totiž velkou měrou podněcuje činnost střev a žaludku, čímž uvolňuje zastavené trávení. Kmínová silice napomáhá vylučování žaludečních šťáv, uvolňuje žaludeční křeče a omezuje hnilobné a kvasné procesy v trávicím traktu. Kmín působí také dezinfekčně, vyhání střevní parazity. Ženám pomáhá při menstruačních bolestech a chudokrevnosti. Dvakrát denně šálek kmínového čaje je vynikající pro kojící maminky, poněvadž zvyšuje a zlepšuje tvorbu a kvalitu mateřského mléka. Dítěti poté pomáhá proti nadýmání. Požití kmínu také usnadňuje léčbu zánětu dýchacích cest a ulehčuje vykašlávání hlenů.



Kmínová polévka
Říká se jí "polévka chudých", ovšem ti chudí, kteří ji jedli, málokdy trpěli nadýmáním.

Ingredience
1 a půl lžičky celého kmínu
2 lžíce sádla (nejlépe kachní)
3 lžíce mouky
sůl
2 litry vody

osmažený chleba nakrájený na kostičky
petrželová nať nebo pažitka
1 vejce

Postup
Z mouky a tuku uděláme jíšku tmavší barvy, kterou po vychladnutí rozředíme vývarem z kmínu. (Čím pomaleji kmín vaříme, tím silnější bude chuť). Osolíme a ještě krátce povaříme. Můžeme přidat i rozkvedlané vejce. Kořeníme pouze petrželovou natí nebo pažitkou. Můžeme (ale nemusíme) podávat s osmaženým chlebem.



Dobrou chuť a dobré zažívání :-)

redakčně zpracováno, foto: samphotostock.cz



 



Zaslat dotaz do poradny