S dětmi je svět barevnější

Kardamom, přezdívaný též egyptský pepř je lahodné koření. Výborný je též pro naše zdraví.

Vzhled a původ
Kardamom neboli egyptský či mouřenínský pepř, je v naší zemi nepříliš známé koření. Jeho vzhled, vůně i chuť je poněkud zvláštní. Jde o tropický, bylinný keř, rostoucí ve vlhkých pralesích v Indii, na Srí Lance, Sumatře a v Číně. Rostlina dosahuje výšky až tři metry, má příjemnou, aromaticky citronovou vůni a nasládlou kořenitou chuť. Plody jsou tobolky, obsahující větší počet semen červenošedé až červenohnědé barvy. Podle způsobu zpracování se dělí kardamom na bělený a nebělený, celý nebo mletý.

Využití v kuchyni
Kardamom má svoje nezastupitelné místo v orientální kuchyni, to ale neznamená, že za hranicemi Orientu je neznámý. Společně s kurkumou je příbuzný zázvoru, vydatně tak zvýrazňuje chutě slaných i sladkých pokrmů. U nás se nejčastěji používá do sladkého pečiva, jako jsou perníky a koláčky. V malém množství je přidáván také do uzenin, umí skvěle dochutit i steaky, mletá masa a pikantní omáčky. Kardamom je vynikající také do ovocných kompotů, marinád, vín a likérů. A pokud si dáte špetku kardamomu do černého čaje nebo do kávy, získají tím oba nápoje nezaměnitelnou chuť. Na středním východě a v Egyptě je kardamom součástí každé kávy.
Pozn.: Pokud si doma připravujete drcený kardamom, nikdy nepoužívejte zelenou slupku, ale pouze vnitřek tobolky. Opatrně ji rozřízněte a vysypte tmavá zrníčka. Tato zrníčka pak rozemelte.



Léčivé účinky
Kardamom obsahuje mnohé vitamíny, stopové prvky, kyseliny, bílkoviny a éterické oleje. Proto je velmi prospěšný na trávení, posílení krevního oběhu, pálení žáhy. Kardamon také odhleňuje a detoxikuje organismus, zklidňuje revmatické a ledvinové bolesti, kožní problémy, astma i bolest v krku. Špetka kardamomu v černém čaji působí jako antistresový nápoje, je vhodný i proti únavě a také zabírá na kocovinu! Pravidelně konzumovaná semena s medem zlepšují zrak a samotným jejich žvýkáním si lze skvěle osvěžit dech.



Okouzlení navěky
Jako koření a léčivo byl kardamom znám již starým Řekům a Římanům. Toto koření má prý navíc i magické účinky. Muž, kterému žena podá kávu se špetkou kardamomu, bude prý touto ženou okouzlen navěky.
Že bychom to zkusily? :-)

redakčně zpracováno, použitý zdroj: H. Synková, Koření proti choření
foto: shutterstock.com



Zaslat dotaz do poradny