S dětmi je svět barevnější

Jitrocel využívali již antičtí lékaři a naše babičky z něj vyráběly sirupy na kašel. Zkuste ho též.

Skromně si roste u cest a na loukách, pohledem o něj téměř nezavadíme. O koho? O jitrocel, léčivou bylinu, jejíž zázračné účinky znali už antičtí lékaři. Poznejte ji také.

Myší ouško na poli
Jitrocel, latinsky Plantago lanceolata, lidově také myší ouško, psí jazyk nebo volský jazyk, je vytrvalá bylina rostoucí na sušších stanovištích, loukách a polích, kde je bohužel povětšinou brána jako plevel. Původně jitrocel rostl v Evropě a západní Asii, poté se vyšlechtěním jiných odrůd rozšířil do celého světa.

Jitrocel kvete od května do září, květy jsou uspořádány do hustého, válcovitého, před květem zašpičatělého klasu. Plodem je zdřevnatělá tobolka vejcovitého tvaru.

Sběr jitrocele
Ještě než vyrostou první stvoly, v období od června do srpna se sbírají listy jitrocele. Před sušením se musí dobře přebrat, odstranit veškeré příměsi, jinak se při sušení snadno zapaří a ztmavnou. Suší se rychle na slunci, ve vrstvách do 5 cm. Při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 40 °C. Správně usušené listy mají zelenou barvu, ty tmavé se vyhazují. Sušené listy skladujeme v uzavřených nádobách.

Léčivé účinky
Léčivé účinky jitrocele znali už antičtí lékaři, ale i mezi prostým lidem, kdy ještě všechno léčení obstarávaly porodní báby a babky kořenářky, byl velice uznávaný. Čerstvé listy, nebo jejich šťáva, byly užívány při léčbě povrchových poranění nebo omrzlin. Známe je i ohledně použití na uvolnění hlenů, při zánětu průdušek a kašli.

Čaj z jitrocele vhodný pro kuřáky
Čaj a nálev z jitrocele musela svého času umět připravit každá hospodyňka. Čaj je velmi vhodný v době nachlazení, při angíně, chřipce, zápalu plic, zánětech dýchacích cest, je prospěšný i pro astmatiky, ale také pro kuřáky, protože čistí plíce a průdušky. Je zároveň účinný při trávicích potížích.
Nálev z jitrocele je účinný jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny a dásní, nebo také při bolesti v krku a zánětu mandlí. Úspěšně léčí i mnohé kožní problémy a poranění kůže, kdy se do nálevu namočí čisté plátno nebo gáza a poté přiloží na postižené místo.

Recept na čaj
1 vrchovatou kávovou lžičku sušeného jitrocele přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 - 15 minut luhovat. Nesladíme. Doporučuje se užívat 1 - 3x denně, podle požadovaného účinku a akutnosti zdravotních potíží.Jitrocel proti pomluvám a závisti
Traduje se, že jitrocel má schopnost „vyléčit“ duševní rány způsobené zraňujícími slovy, zejména pomluvami. Spolu s jilmem plavým a lobelkou ho použijte jako hlavní přísada do odvaru, který vypijte, a závist a pomluvy na vaši osobu prý potom ustanou. (Kéž by to bylo tak jednoduché).

redakčně zpracováno, použitý zdroj: ceskebylinky.cz
foto: samphotostock.cz


Zaslat dotaz do poradny