S dětmi je svět barevnější

Víte, které koření vám uleví od bolesti zubů a nebo vám pomůže od dotěrných komárů? Je to hřebíček.

I když vůni tohoto koření máme spojenou spíše s vánočními svátky, uplatníme ho i v letním období. Třeba když nás na dovolené rozbolí zub, anebo když nás otravují dotěrné mouchy a komáři.

Původ hřebíčku
Hřebíček patří mezi jedno z nejstarších koření světa. Už více než před 2 500 lety využívali jeho účinky jako první Číňané. Kolem roku 300 n. l. se pak toto vzácné koření dostalo po hedvábné stezce až do Evropy. Hřebíček se původně pěstoval na Molukách, ostrovech, které jsou součástí Indonésie. Tamní domorodci ho sbírali z divoce rostoucích stromů v džungli. Dnes jsou hlavními vývozci hřebíčku Zanzibar, Madagaskar, Srí Lanka, Indonésie a Malajsie. U nás se hřebíček nepěstuje.

Pěstování
Hřebíček je vlastně usušené poupě stromu Hřebíčkovce vonného, které se sbírá těsně před rozkvětem. Poupata mají nejprve zelenožlutou barvu, která postupně přechází do oranžové až červené. Sklízejí se ručně a následně se suší, čímž získávají známou hnědou barvu a dřevnatou konzistenci. Rozkvetlý hřebíček nemá okvětní lístky, po rozpuku poupěte (oné malé kuličky na stopce) se objeví jen trs tyčinek a pestíků.



Hřebíček v kuchyni
I přesto, že se u nás hřebíček nepěstuje, v české kuchyni má nezastupitelné místo. Jeho silná, aromatická vůně se line našimi místnostmi zejména v období Vánoc. Hřebíček se používá také do nakládané zeleniny, sirupů a zavařenin. Spolu s bobkovým listem tvoří vhodnou kombinaci do marinád. Hřebíčkem se dochucuje i hovězí maso, omáčky, masové vývary, zeleninové jídla a přidává se do rýže.

Hřebíček v léčitelství
Hřebíček obsahuje trpké znecitlivující silice, čehož si byli od nepaměti vědomi léčitelé po celém světě. Zvláště při bolestech zubů doporučovali přiložit hřebíček na bolavé místo uvnitř úst, případně cucat a přidržovat jazykem. Bolest se rázem otupí. Pro desinfekční účinky se hřebíček přidává také do ústních vod a zubních past. Schopnost lokálního znecitlivění lze využívat i v případě revmatické bolesti kloubů, kdy se hřebíčkový olej vmasíruje do kůže v postiženém okolí. Hřebíček může pomoci také s léčbou kašle a rýmy, a to prostřednictvím aromalampy. Silice, které se uvolňují do vzduchu s přidáním hřebíčkového oleje, dezinfikují dýchací cesty, jak plíce a průdušky, tak i nosní dutiny.
Proti dotěrnému hmyzu
Proti mouchám, komárům a jinému dotěrnému hmyzu pomůže, když vložíte do malé misky cca patnáct hřebíčků, zalejete je vodou a necháte vylouhovat. Misku uložte kdekoliv v místnosti, v níž zůstávají po celý den otevřená okna nebo dveře.

Hřebíček nad postýlkou
Hřebíček se hojně používal jako jedna ze složek některých rituálních kadidel. Kromě ochrany mágů, měl ochraňovat i prostý lid. Dětem se v podobě jakýchsi korálků zavěšoval nad postýlku, aby lépe spaly a pokud si prý žena dá na krk „korále z hřebíčků“ vzbudí žádostivost u mužů.
Takže šup, šup, milé maminky, už máte korálky navlečené? :-)



redakčně zpracováno,
použitý zdroj: L. Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, 1990
foto: samphotostock.cz

Zaslat dotaz do poradny