Heřmánek je jedna z nejoblíbenějších léčivých rostlinek u nás a neměl by chybět v žádné bylinkové zahrádce.
Původ heřmánku
Heřmánek má svůj původ ve středomořské oblasti. U nás zdomácněl jako plevelná rostlina, rostoucí ve velkých skupinách na suchých, lehkých půdách a na okrajích polí, vždy na slunečném místě. Tento „plevel“ byl však v minulosti pěstován také jako velmi vzácná bylina v italských klášterech, cenili si ho i v královských zahradách. Ve starém Egyptě byl heřmánek zasvěcen bohu Slunce a ve starověkém Řecku ho už Hippokrates používal například proti horečce.
Pěstování
Heřmánek by neměl chybět na žádné bylinkové zahrádce. Semena se mohou vysévat brzy na jaře, v létě, ale i na podzim, podle toho, kdy plánujeme sběr. Vysévají do mělkých rýh 1,5 cm hlubokých, jejich klíčivost je až 90%. Heřmánek je sice jednoletá rostlinka, ale tam, kde už byl jednou pěstován, mohou na jaře z vypadaných semen vyrůst nové rostlinky. Kvete od května do srpna drobnými bílými kvítky s výrazným žlutým středem. Květy se sbírají průběžně po celé léto a suší se v tenkých vrstvách pomalu, ve stínu při teplotě nepřesahující 40 °C.
Použití v kuchyni
V kuchyni se s heřmánkem setkáváme především ve formě čajů, které jsou vynikajícím lékem proti nadýmání a žaludečním křečím. Jeho latinský název „matrix“ znamená děloha - lůno, což svědčí o použití heřmánku při bolestivé menstruaci.
Pozor na kombinaci heřmánkového čaje s cukrem. Pokud podáváte heřmánkový čaj dětem jako přírodní lék při angíně, vyhněte se pokušení čaj osladit. Cukr totiž zhoršuje zduření sliznic a mandlí.
Využití v lékařství
Heřmánek má protizánětlivé a hojivé účinky, působí proti křečím a nadýmání, podporuje pocení. Velký význam má při léčení kolik u kojenců a v kojenecké kosmetice. Je součástí dětských čajových směsí, přidává se do koupelí, krémů a ústních vod. Nálev z heřmánku zesvětluje vlasy a uklidňuje podrážděnou pokožku. Květy lze používat jako přírodní barvivo k dosažení žlutohnědého barevného tónu. Heřmánek lze využít i při léčení ekzémů a astmatu. Jako přírodní lék pomáhá také při depresích. Skvěle účinkuje i ve formě obkladů či koupelí a zabírá také třeba na zánět spojivek, kdy se doporučuje vychlazené sáčky heřmánkového čaje přikládat na 5–10 minut na oči.
Heřmánek nad postelí
Jelikož jde o sluneční rostlinu, plnou energie, traduje se, že heřmánek zlepšuje náladu a přitahuje úspěch. Dříve se kytička heřmánku zavěšovala dětem nad postýlku, aby je chránila před nemocemi a také aby brzy usnuly. Vy dospělí, si tuto bylinku nad postel nedávejte, protože kdybyste hned usnuli, neměli byste ty děti :-)
redakčně zpracováno, použitý zdroj: Zdroj: L. Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print, 1990