S dětmi je svět barevnější

Dobromysl neboli oregano známe jako koření, má však také řadu léčivých účinků. 

Původ
Dobromysl patří do skupiny tzv. „svatojánského kvítí“. Trhala se na svatého Jana, aby po celý rok chránila lidi i zvířata, a jak už její název napovídá, měla způsobovat hlavně „dobrou mysl“. Rodové jméno Origanum je odvozeno z řeckých slov „oros ganos“ – tj. radost z hor. Dobromysl zahrnuje asi 20 druhů rostoucích převážně ve Středozemí a na Blízkém východě, u nás roste pouze jeden druh. Celkově se vyskytuje v celé Evropě, dále také na Kanárských ostrovech, v severozápadní Africe, v Malé Asii, na Kavkaze, v jižní Číně ad.

Pěstování

Oregano se dá pěstovat na zahrádce, na balkoně i v bytě. Pěstuje se ze semen nebo předpěstovaných sazeniček, které se sází do asi 60 centimetrů širokých a 30 centimetrů od sebe vzdálených řádků. Vzrostlé rostliny se pak mohou rozmnožovat i dělením. Vzhledem k tomu, že se jedná o trvalku, může vydržet až po dobu sedmi let. Dobromysl se sklízí většinou dvakrát do roka, když je nať v plném květu. Suší se zavěšena v kyticích na dobře větraném místě ve stínu.

Využití v kuchyni

Do jídel se využívá sušená i čerstvá dobromysl. Podle Italů by bez oregana nikdy nebyla pizza tou pravou. Jelikož je dobromysl podobná majoránce, je ideální také do různých těstovinových nebo masitých pokrmů. Přidává se i do karbanátků. Dobromysl podporuje trávení a příznivě ovlivňuje enzymatickou činnost slinivky. Kromě toho je též součástí provensálského koření.

Léčivé účinky
Těch má tato bylinka víc než dost. Používá se zejména jako koření podporující trávení, je také dobrým regulátorem stolice, zvlášť při průjmech. Zevně se používá k přípravě koupelí, k přípravě kloktadel užívaných při onemocněních dutiny ústní a horních cest dýchacích. Inhalace dobromyslových par se osvědčila při kašli a rýmě, ale i jako prostředek potlačující migrénu. Jak název této byliny napovídá, při delším pravidelném podávání působí dobromysl jako antidepresivum a zlepšuje náladu.

Uklidňující koupel
Dvě polévkové lžíce dobromysli (nejlépe čerstvých lístků) zalijeme asi půl litem vroucí vody a necháme 10-15 minut luhovat. Tento nálev nalijeme do horké vody do vany. Pro lepší účinky na zklidnění mysli i svalstva můžeme přidat i stejné množství meduňky.

Už Hippokrates věděl, že dobromysl má pozitivní vliv na nervový systém a že zmírňuje plicní choroby. Ve středověku se dokonce tvrdilo, že pomáhá proti malomocenství.



Magické účinky
Pár kapek silice dobromyslu na polštář prý navodí příjemné usínání a od rána pak dobrou mysl. Naše babičky prý přidávaly dobromysl do jídla sekáčům na poli, aby jim přivolaly dobrou náladu a chuť k práci. Mimo jiné se věřilo, že dobromysl dokázala kromě dobré mysli přičarovat také lásku. A pamatujte si, natrhaná na Svatého Jana má účinek nejsilnější.

redakčně zpracováno, použitý zdroj: Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print, 1990
Foto: flickr.com

Zaslat dotaz do poradny