S dětmi je svět barevnější

Medvědí česnek je doslova zázrak přírody, který je brzy zjara volně dostupný na mnoha místech.

Česnek medvědí
Přívlastek medvědí dostal česnek pravděpodobně podle pověry (nebo spíš pravdivého tvrzení), že v něm přes zimu dřímají mohutné léčivé síly. Také se traduje, že právě medvědi ho po dlouhém zimním spánku hojně vyhledávají, aby si jím pročistili žaludek, střeva a krev. Lidově se pro česnek medvědí používá také název cikánský česnek, česnek planý, česnek psí, divoký česnek, hadík, lesní česnek nebo čarodějná cibule.
A čarovné účinky, to tedy opravdu má.

Pročišťuje celé tělo

Česnek medvědí má velmi dobré účinky na žaludek a střeva. Je vhodný i při akutních a chronických průjmech, provázených plynatostí a kolikami. Je vhodný při zácpách, které provázejí vnitřní křeče, nebo při chorobách střev. Škrkavky a hlísty, se po určité době používaní česneku naprosto ztrácejí, a celkově se zlepšuje výkonnost střev.
Česnek medvědí pročišťuje celé tělo, ozdravuje krev, vyhání a zabíjí jedovaté látky.
Žádná bylinka na světě není tak účinná pro pročištění žaludku, střev a krve, jako česnek medvědí.

Volně v přírodě i na zahrádce
I přesto, že se česnek medvědí vyskytuje volně v přírodě, například ve stinných hájích, lesích a vlhkých křovinách, můžete ho mít kdykoliv k dispozici také doma na zahrádce.
Cibulky medvědího česneku seženete běžně v zahradnictví, u soukromých prodejců či volně v přírodě. Sází se od září – do listopadu, podle počasí. Na jaře pak už jen posbíráte listnatou úrodu, která je pro lidský organismus nenahraditelnou.



Sázení cibulek
Cibulky se sází do trsů (1 trs = 10 a více cibulek). Pokud máte na zahrádce málo místa, můžete to řešit tím, že z 200 cibulek vytvoříte např. 5 x, 2 x nebo jen 1 x velký trs. Česnek medvědí má rád vlhké, humózní a kypré půdy na stinných místech, ale pokud máte možnost ho pravidelně zalévat, poroste vám téměř všude. V žádném případě nevysazujte česnek do vyhnojené půdy, ani ji během růstu nehnojte.

Zázračné listy i cibulka
Česnek medvědí má v podstatě všechny vlastnosti klasického česneku, ale v mnohém je ještě účinnější a léčivější. Na rozdíl od klasického česneku se česnek medvědí pěstuje zejména pro konzumaci listů, ve kterých se nalézá velké množství silice, vitamínů a minerální látek. Nezanedbatelné složkou jsou i látky snižující hladinu cukru v krvi. Listy obsahují také značné množství jódu, který celkově prospívá k očistě organizmu.



Listy nesušte, neboť pak ztrácí léčivé účinky. Měly by se používat výhradně v čerstvém stavu. Drobně nakrájené si je můžete dát například na chleba s máslem, jemně posekané se používají také jako koření do polévek, můžou se jimi posypat brambory apod. Z listů jde také připravit chutný špenát nebo salát.



Mladé rostlinky se sbírají v dubnu a v květnu, tedy ještě před rozkvětem, cibulky se sbírají koncem léta anebo na podzim. I ty můžete zpracovat a klidně je použít místo česneku klasického.

Chceme-li mít v domácnosti celý rok léčivou sílu česneku medvědího, můžete si udělat také lihový výtažek - tinkturu z česneku medvědího.

Tinktura z česneku medvědího
Listy nebo i cibulky česneku medvědího nakrájíme (nebo pomeleme) na drobno a volně naplníme po okraj skleněné láhve. Vše zalijeme režnou nebo domácím alkoholem (38 - 40 %). Láhev necháme dva týdny na slunci nebo na velmi teplém místě, třeba v blízkosti topení. Po dvou týdnech si pak jednou denně přidáme do sklenice s vodou 10 - 15 kapek...

použitý zdroj: Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print, 1990
foto: flickr.com

Zaslat dotaz do poradny