S dětmi je svět barevnější

Anýz má buď někdo rád, nebo ho naopak nemůže ani cítit. Vyniká svými desinfekční a antibakteriální účinky. 

Bylinky jsou rostliny, které lidem pomáhají už od nepaměti. Jsou nezbytnou součástí lidského života, lidského zdraví. Jsou čistým zdrojem přírodního bohatství, kterého bychom si měli vážit.  

Původ anýzu vonného
Původní domovinou anýzu je jižní Evropa a teplejší oblasti Asie. Tato prastará léčivá rostlina a koření byla ve Středomoří a Indii známa od starověku. Jako aromatikum ho doporučoval už starořecký učenec Pythagoras.

Pěstování
Anýz je letnička, jednoletá rostlinka, kterou je ideální pěstovat v květináči nebo truhlíku. Může se ale zasít i na záhon. Má ráda slunce a teplo. Nejideálnější pro výsev je měsíc duben. Kvete bíle a plody – dvojnažky, se sklízejí brzy na podzim, na počátku jejich zrání, a to sestřižením celého okolíku. V tenké vrstvě na vzdušném místě se dosušují.  Semena se po usušení mnutím oddělují od stonku a ukládají do sáčku nebo uzavíratelné nádoby v suché místnosti.

Použití v kuchyni
V kuchyni je anýz znám jako „chlebové semínko“. Je nezbytnou součástí žitného chleba, ale i mnoha druhů cukroví. Zvláštní nasládlou příchuť dodává omáčkám, polévkám nebo dušené zelenině. Pokud se semena anýzu před použitím pořádně rozemelou nebo rozdrtí, zřetelné anýzové aroma dokáže navodit i příjemný, svěží dech.
Jelikož má anýz sladce kořeněnou chuť a vůni, používá se nejen jako koření do jídel, ale třeba také jako ingredience při výrobě cukrovinek a alkoholických nápojů (například anýzovka, absint apod.)

Léčivé účinky
Dezinfekční a antibakteriální účinek anýzu je dobrou prevencí infekčních chorob trávicí soustavy. Může se užívat dokonce i při otravách jídlem, nebo při průjmových onemocněních. Anýz se už od pradávna osvědčil také jako výborný lék na kašel a bolavé průdušky. S anýzem se také setkáváme coby se součástí dětských čajů, neboť příznivě působí proti kojeneckým kolikám. U kojících matek pak podporuje tvorbu mateřského mléka. Ve starých herbářích se také uvádí, že anýzové semeno podporuje a zlepšuje plodnost u mužů, ale toto tvrzení není ničím podloženo.

Anýz v magii
Od středověku přetrval v lidovém léčitelství pro anýz přídomek všelék. Ve starém Egyptě znali účinky anýzu už v roce 1500 před naším letopočtem. Římané považovali anýz za afrodiziakum a v keltské magii, tam používali anýz za účelem vrácení mládí. Starší ženy si zavěšovaly anýz nad postel, aby si uchovaly vzhled dívek. Také se věřilo, že anýz dohlíží nad sny a zabraňuje nočním můrám.

Recept na čaj z anýzu
Na dva hrníčky vody dáme 1-2 lžičky rozdrcených, dobře usušených anýzových semen. Zalijeme ¼ l. vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat. Místo cukru osladíme malinko medem, ale lepší je jen tak, bez ničeho. Pijeme po malých doušcích.

redakčně zpracováno, použitý zdroj: Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print 1990
foto: samphotostock.cz

 

Zaslat dotaz do poradny