S dětmi je svět barevnější

Veganství ani vegetariánství není pro ženy, které plánují mateřství překážkou. Stačí vyladit jídelníček.

Vegetariánek i veganek stále přibývá a i ty se chtějí stát maminkami. Ani jedna z forem stravování není pro mateřství problém, jen by si měly budoucí maminky lehce přizpůsobit svůj jídelníček tak, aby v něm nechybělo šest důležitých položek – bílkoviny, vitamin B12, železo, zinek, vápník a vitamin D. Všechny tyto důležité prvky lze získat i z veganské stravy a maminky (budoucí i kojící) by se na ně měly zaměřit.

  • bílkoviny
  • vitamín B12
  • železo
  • zinek
  • vápník
  • vitamín D

Bílkoviny

Jsou základními stavebními kameny našeho těla. Tvoří je řetězce aminokyselin a jejich dostatek je zásadní pro správný růst a vývoj buněk. Ideálním zdrojem aminokyselin jsou mléčné produkty, vejce, ryby, mořské plody, drůbež a jiné maso. Vegetariáni, kteří jedí vejce a mléčné výrobky, se nedostatku bílkovin většinou bát nemusí. Vegani by pak měli dávat pozor, aby jejich jídelníček obsahoval dostatek bílkovin rostlinného původu.

Vitamin B12

Vitamín B12 se nachází pouze v živočišných produktech. Veganky proto musí jíst rostlinné potraviny, které jsou o tento vitamín speciálně obohacené (například fortifikované sójové mléko). Alternativou může být užívání B12 jako doplňku stravy.

Železo

Železo z rostlin se v našem těle nevstřebává zdaleka tak dobře jako to, které se nachází v mase. Součástí vegetariánské diety proto musí být potraviny s vysokým obsahem železa, jako jsou fazole, čočka, listová zelenina. Vstřebávání železa z rostlinných produktů lze navíc podpořit vitamínem C.

Zinek

Podobně jako železo se i zinek rostlinného původu hůře vstřebává. Velké množství tohoto prvku obsahují například celozrnné potraviny, mléčné či sójové produkty a luštěniny.

Vápník

Naštěstí již dávno neplatí zastaralé tvrzení, že se vápních nachází jen v mléce. Vápník lze doplnit také z jiných potravin, například jsou to: sójové mléko, tofu, pomerančový džus, mandle, brokolice, listy tuřínu, hořčičné listy, kapusta.

Vitamin D

O dostatek „déčka“ je potřeba starat se opět především tehdy, pokud nejíte mléčné výrobky. Najdete ho například ve fortifikovaném sójovém mléku či některých cereáliích. Kromě toho je také důležité trávit každý den alespoň chvilku venku, aby na pokožku dopadaly sluneční paprsky. Ty jsou totiž pro tvorbu vitamínu D nezbytné.


Spousta těchto důležitých prvků se nachází i v doplňcích stravy Joalis.


Zaslat dotaz do poradny