S dětmi je svět barevnější

Kojenecká kolika umí připravit rodičům nejednu bezesnou noc. Jak na ně?

Kojenecké koliky jsou nepříjemné nejen pro samotné dítě, ale dokážou přivést k zoufalství i jeho rodiče. Miminka jsou při nich velmi nevrlá, plačtivá a vydrží naříkat i celé hodiny. Co je jejich příčinou a hlavně, jak miminku pomoci? Poradíme vám.

Jak je poznáme

Koliky trápí velké procento novorozenců a kojenců. Statistiky hovoří až o 30 % dětí. Koliky se vyznačují dlouhodobým, neutišitelným pláčem, který se někdy stupňuje až do záchvatů. Objevují se v pravidelnou hodinu, často pozdě odpoledne nebo v podvečerních hodinách. Dítě při pláči střídavě napíná a přitahuje nožičky k břichu. Nereaguje na běžné uklidňující techniky jako nošení, kolébání, mluvení. Pláč trvá nezřídka i několik hodin. Koliky se začínají objevovat mezi 2. - 4. týdnem věku miminka a trvají přibližně 3 měsíce – od toho mají i svůj název – tříměsíční kolika. Mohou ale trvat i déle. Zajímavé je, že trápí více chlapečky než holčičky a častěji se vyskytují u nedonošených dětí a dětí s nižší porodní váhou.

Co je způsobuje

Koliky jsou potíže se zažíváním, ale jejich jednoznačnou příčinu je těžké určit. Většinou se jedná o kombinaci některých z následujících faktorů:
• Nezralost části trávicí soustavy, kdy se potrava ze žaludku vrací zpátky do jícnu, což miminku působí zažívací potíže, někdy i časté blinkání.
• Miminka, která při kojení či krmení doslova hltají, spolykají při jídle více vzduchu a ten je pak v bříšku tlačí.
• Neschopnost po jídle si odříhnout.
• Nerovnováha složení střevní mikroflóry.
• Nadýmavá strava kojící maminky.

Jak miminku pomoci

Pokud se vašeho děťátka týká některá z výše uvedených příčin, pak se pomoc bude hledat snáze. Pokud miminko při kojení hltá, a spolyká tak hodně vzduchu, může být příčinou příliš velký časový interval mezi krmením. Miminko je hladové, a proto hltá. Pokud zkrátíte interval, mohlo by to pomoci. Také odříhnutí je důležité. Mějte trpělivost a držte miminko ve svislé poloze tak dlouho, dokud si neodříhne. Někdy to může sice nějakou dobu trvat, ale klidné bříško za to stojí. Často k říhnutí pomůže s dítětem chodit. Pokud kojíte při jednom krmení z obou prsů, pak se doporučuje, aby si dítě odříhlo mezi střídáním prsů. Na některá miminka zabírá i jemná masáž bříška kolem pupíku ve směru hodinových ručiček nebo jemné přitahování nožiček k bříšku. Pomoci může i teplý hadřík položený na bříško (pozor, ať není příliš horký), fenyklový čaj nebo rektální rourka, kterou miminku opatrně zavedete do konečníku. Pokud kojíte, měla byste ze stravy vynechat všechno, co by vašeho drobečka mohlo nadýmat.

Rada na závěr

Maminky, obrňte se trpělivostí a láskou a uklidňujte se vidinou, že po třech měsících koliky většinou odezní.

Zaslat dotaz do poradny