S dětmi je svět barevnější

Zdravá, rychlá a lahodná snídaně. Do horkých letních dnů jako stvořená. To je smoothie. 

Pořádná parna zasáhla i tu naší malou zemičku. Je tu čas na pořádné osvěžení a to nejlépe něčím zdravým, sladkým, ale bez cukru a jiných přidaných látek. Smoothie zachutná vám i vašim dětem. A ukrýt do něj můžeme i zeleninu, kterou nám děti odmítají baštit. 

Tento nápoj, který je složený ze směsi rozmixovaného ovoce, je hlavně oblíbený u Raw veganů. Původně tohle ovocné pyré konzumovali především lidé ve středomoří. Ve Spojených státech se stal populárním hned, jakmile vynalezli ledničku (smoothie se pak dalo dělat i z mraženého ovoce a nejen z toho sezónního) a mixér. Největší boom však zažilo smoothie až v 60. letech minulého století. V tu dobu se totiž začali lidé zajímat více o zdravou stravu a makrobiotiku. U nás ten zájem bohužel přišel až o něco déle, přesněji až v posledních letech.

Co to smoothie vlastně je?

Základem pro tohle slovo je anglické „smooth“, což znamená jemný nebo také krémový a přesně takový tento nápoj doopravdy je.  My ho můžeme chápat zjednodušeně jako zdravé, mixované pití, jehož základem je ovoce a zelenina. Důležité je, že v něm nenajdeme ani trochu přidaného cukru a konzervantů.  Ale jinak se v přidávání zdravých doplňků fantazii meze nekladou. Vysoce výživné jsou například kakaové boby, mladý ječmen, namočená chia semínka, ovesné vločky, včelí pyl, melasa i karobový prášek. Tohle pyré je obzvlášť vhodné, pokud se chystáte na větší fyzickou námahu. Tělo ušetří glykogen, díky rychlým cukrům v ovoci totiž bude hned čerpat energii. Pokud přidáte ještě proteinový prášek, nápoj se rázem stane i zdrojem kvalitních bílkovin, které jsou potřebné k obnově svalových buněk.

Tip Bambi klubu

Listová zelenina je zdravá. To ví každý rodič i „nerodič“.  Obsahuje totiž tolik důležitý chlorofyl, který napomáhá tvorbě hemoglobinu (červeného krevního barviva), zpomaluje procesy stárnutí a vůbec se podepisuje na celkové regeneraci našeho organismu. Ovšem tak jak to bývá, co je výživné, není moc chutné. U smoothie se nemusíte bát dalších variant. Ovoce můžete smíchat s přiměřeným množstvím listové zeleniny a chuť bude skvělá. Navíc si buďte jistý, že pít brčálově zelenou tekutinu se bude dětem více než jen líbit.

Zkuste do koktejlu přidat například pekingské zelí (má protizánětlivý charakter), rukolu (ta nás zásobí železem a isothiokyanáty) nebo špenát, čekanku, polníček, medvědí česnek či smetanku lékařskou.

Zde pár našich tipů

Jahodové smoothie s mátou

Připravte si misku očištěných jahod a mátu podle potřeby, přidejte led (můžete i trošku vody podle potřeby) a limetkovou šťávu. Vše nalijte do vysoké sklenice a ozdobte zbytky máty.

Malinový milkshake

Čím budete mít více malin, tím bude drink lepší. Přidejte podle potřeby sójové mléko a led. Všechno rozmixujte. Nakonec můžete ozdobit malinami.

Borůvkové smoothie

Tenhle nápoj je na množství ingrediencí trošku náročnější. Budete potřebovat 75 g borůvek, 100 g bílého jogurtu, 100 ml jablečného moštu a 10 g chia semínek. Vše společně rozmixujeme. Pokud chceme mít spíše tekutou variantu, přidejte podle potřeby ještě vodu.

Perfektní zelený koktejl (green smoothie)

Kombinovat můžeme podle naší chuti a ingrediencí, které zrovna vlastníme. Základním pravidlem je, aby poměr ovoce a zeleniny byl 6 ku 4. Nezapomeňte, že chuť zeleniny i ovoce hraje zde velmi důležitou roli. Určitě bude lepší ze zahrádky, nebo od nějakého farmáře, než ta, která bude ošetřena nejrůznějšími chemikáliemi.

 

Zaslat dotaz do poradny