S dětmi je svět barevnější

Stará lidová moudrost praví: „Kdo jablko denně sní, k tomu doktor nechodí.“

Jistě si pamatujete, jak vám v dětství stále nabízely babičky se slovy, že jablíčko je velmi zdravé. A měly pravdu. Pokud patříte k těm šťastlivcům, kteří mají uskladněna jablka z vlastní zahrádky, vězte, že máte doma pravý poklad. Co všechno zdraví prospěšného se ve voňavých jablíčkách ukrývá?

Jablka a děti

Jablka jsou u dětí často tím nejpodceňovanějším ovocem, které moc nemusí. Tváří se jako nejkyselejší jablíčko, i když jim ke svačině přibalíte to nejsladší. Raději sáhnou po mandarince nebo pomeranči. Je to škoda, protože jablka mají na lidský organismus už od dětství velmi pozitivní vliv. Vždyť kdo z nás by neznal jablka rozmačkaná s piškoty, či nastrouhaná s mrkví? Než nám narostly první zoubky, jedly jsme ho v tomto stavu my, jedly ho tak naše maminky, babičky a jí ho tak i naše děti. A když už zoubky narostou, je nejvyšší čas, zvyknout si jablko chroupat syrové. Je dobré na zpevnění dásní a celkově prospívá našemu zdraví.

Léčivé účinky jablek

Jablka obsahují vitamín C a řadu oxidantů, které chrání DNA v lidských buňkách a snižují tak riziko vzniku rakoviny.
dále...

 • snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu a krevních tuků
 • posilují imunitní systém, srdce a krevní oběh
 • stabilizují hladinu cukru v krvi
 • čistí střeva
 • chrání mozek před Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou

S jablky můžete i zhubnout

 • vlákniny jako celulóza a pektin pročistí trávicí ústrojí
 • pektin v žaludku nabude a vy budete mít déle pocit sytosti
 • ovocný cukr obsažený v jablku udržuje hladinu cukru v těle

   

 • jablečný ocet snižuje nadváhu, spaluje tuky a potlačuje pocit hladu

Rychlé jablkové tipy

 • proti průjmu jezte strouhaná jablka 
 •  proti zácpě jezte kyselá jablka (povzbuzují činnost střev)
 • proti chřipce a nachlazení jezte po dva dny jen jablka, přibližně 1 kg denně
 • zubní povlak odstraníte schroupáním jednoho jablka denně
 •  kašičkou z jablek můžete potírat i popáleniny a omrzliny

Jablko – královské ovoce

Jablko provází člověka už od počátku historie. Vždyť i prvotní hřích lidského pokolení, utržení plodu ze stromu poznání, bývá tradičně spojováno s jablkem. Napodobenina jablka se stala také součástí symbolů královské moci.
A zlaté jablko s nápisem „Té nejkrásnější“, stálo i na počátku událostí, které vedly podle řecké mytologie k Trojské válce. 

I vy můžete být ještě krásnější a také zdravější, když alespoň jednou za den nějaké to jablíčko sníte. A nezapomeňte ho nakrájet i vašim dětem 

Zaslat dotaz do poradny