S dětmi je svět barevnější

Kravské mléko nemusí sedět každému. Zkuste zdravou alternativu - mléko makové. 

Kravské mléko může v lidském organismu působit jako toxická látka a při alergiích jako alergen. Jiným toxinem je neschopnost metabolizovat živočišnou bílkovinu, v tomto případě kasein. V těle pak vznikají metabolity této živočišné bílkoviny a poměrně složitým chronickým způsobem poškozují lidský organismus. Pokud se mléka nechcete vzdát, zkuste jeho zdravější alternativu. Mléko makové.

Pozitiva makového mléka

Makové mléko je skvělý a chutný zdroj vápníku a pomocník proti překyselení, jejž si snadno sami vyrobíte doma. Obsahuje více vápníku než mléčné produkty a nezatěžuje organismus kaseinem a kasomorfinem, který při metabolismu kaseinu vzniká.

Makové mléko pomůže s překyselením

Mák vždy symbolizoval spánek. Mléko z něj vytvořené zase přivolává podle lidových pověstí krásné sny. Ale pozor, nezaměňovat makové mléko za odvar z makovic! Ten se totiž dřív opravdu používal jako uspávací prostředek. Ostatně účinky opia jsou obecně známé.
Při výrobě makového mléka nám jde o něco úplně jiného. Mák je totiž rostlina s nejvyšším obsahem vápníku (1400 mg/100 g), a proto je určitě na místě začlenit tuto dobrotu do našeho jídelníčku.

Jak ho vyrobíme?

Na výrobu asi 800 ml makového mléka potřebujeme pouze tyto dvě základní ingredience:
•    100 g máku (může být modrý, ale i bílý - mléko z bílého máku bude mít malinko oříškovější chuť)
•    800 - 1000 ml vody (když použijete jen 800 ml vody, vyrobíte mléka méně, ale bude krémovější)

Mák propláchneme, zalejeme odměřeným množstvím vody a necháme přes noc stát při pokojové teplotě. Zrnka máku budou sedat ke dnu nádoby. Směs můžete občas promíchat, není to ale nutné. Ráno bude tekutina našedlá, protože se z máku postupně uvolnil tuk. Nenechte se tím odradit! Přelejte směs do mixéru a spusťte jej na plné otáčky. Teprve mixováním nabobtnalého máku se totiž do nápoje dostanou cenné látky. Nápoj bude pěnit právě díky uvolněnému tuku a výrazně zesvětlá. Bude mít až mléčně bílou barvu. Pak už jen zbývá makové mléko přecedit.Tekutinu v sítku stačí lehce promíchat lžičkou, aby filtrace proběhla rychleji. Pokud se vám bude zdát, že struktura nápoje po prvním scezení ještě není dostatečně jemná, nebojte se scezení zopakovat. 

Bez cukru!

Pokud potřebujete tělu ulevit od překyselení, rozhodně mléko nedoslazujte cukrem, vypijte ho jen tak, neochucené. Jestliže se ale do přípravy makového mléka pouštíte ze zvědavosti, zkrátka na chuť, vyzkoušejte jej třeba s datlemi, s troškou medu nebo s jiným přírodním sladidlem. Chutnat vám určitě bude také varianta se skořicí, anebo hotové mléko rozmixujte s banánem.

Kravské, anebo makové?

Mák obsahuje 20 % velmi kvalitní bílkoviny, 40 – 60 % hodnotného oleje, velké množství vlákniny a je také významným zdrojem zinku, hořčíku a železa. V makovém mléce je 12 x více vápníku než v mléce kravském. Mák je vysoce zásaditý, takže makové mléko pomáhá při překyselení organismu. Všichni jsme se ve škole učili, že máme pravidelně jíst mléčné výrobky, abychom měli celý život zdravé a silné kosti a vyhnuli se osteoporóze. Dozvídali jsme se také, že využitelnost vápníku z kravského mléka je podstatně vyšší než z rostlinných zdrojů a že jsou tedy mléko a mléčné výrobky jako zdroj vápníku nenahraditelné.

Celostní medicína ale přináší zcela jiný pohled na věc. Mluví se o kaseinu, jakémsi „lepidle“, které omezuje metabolismus buněk a zahleňuje tělo. Stále častěji také slýcháme o laktózové intoleranci a o tom, jak je mléko kyselinotvorné. Moderní výzkumy také říkají, že se v naší společnosti mléčné výrobky konzumují nadměrně. Zkrátka "přínos" kravského mléka pro lidské tělo, to je kapitola sama pro sebe... Zkuste zdravější alternativy. Uvidíte, že vám maková dobrota zachutná. A dětem taky.

Zaslat dotaz do poradny